ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Απίστευτο στατιστικό για Σωφρόνη!

Από εκείνη την ευλογημένη μέρα που κάθισε στον πάγκο ο Σωφρόνης Αυγουστή στις 16 Δεκεμβρίου, 2017 ο Απόλλωνας αγωνίστηκε ως γηπεδούχος ομάδα στο Τσίρειο σε 19 παιγνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Μετρά 17 νίκες και δύο ισοπαλίες χωρίς ήττα έχοντας το εκπληκτικό ποσοστό επιτυχίας 90% και 2,7 γκολ ανά αγώνα!

Αν απομονώσουμε την φετινή χρονιά τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα αφού σε 5 αγώνες ως γηπεδούχοι, (στον ισόπαλο αγώνα 1-1 με την ΑΕΛ είμαστε τυπικά φιλοξενούμενοι), μετράμε ισάριθμες νίκες με 3,4 γκολ ανά αγώνα!

Απλά για συγκριτικούς και μόνο λόγους θα αναφέρουμε ότι τις χρονιές που κατακτήσουμε τα τρία μας πρωταθλήματα είχαμε, σε 26 αγώνες, εντός έδρας απώλειες 6 βαθμούς την περίοδο 1990/91, 5 βαθμούς την περίοδο 1993/94 και 4 βαθμούς την περίοδο 2005/06.