ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΖΑΜΑΝΙΑ

Ήρθε ως ο μεγάλος γκολτζής και έφυγε σαν αποτυχημένος!(video)

Αποκτήθηκε από την ομάδα Tatabánya FC η οποία αγωνιζόταν στην Α’ κατηγορία του Ουγγρικού πρωταθλήματος και ήρθε στην ομάδα μας την περίοδο 2006/07 ως ο ποδοσφαιριστής που θα σκόραρε ακατάπαυστα και ο οποίος μαζί με τον Ούκας Σόσιν θα αποτελούσε ένα ακτύπητο επιθετικό δίδυμο. Ο λόγος για τον Μαγυάρο επιθετικό ποδοσφαιριστή Τίμπορ Μάρκους ο οποίος ήρθε στην ομάδα μας μετά βαΐων και κλάδων όμως τελικά αποδείχτηκε άνθρακας ο θησαυρός αφού αποχώρησε εντελώς απαρατήρητος.

Τα στατιστικά που συνόδευαν τον Τίμπορ Μάρκους ήταν άκρως εκπληκτικά αφού την προηγούμενη σεζόν είχε αναδειχθεί 2ος σκόρερ του Ουγγρικού πρωταθλήματος, σημειώνοντας τα μισά σχεδόν γκολ της ομάδας του με 19 γκολ! Στην ομάδα μας αγωνίστηκε τέσσερεις φορές με 59 συνολικά λεπτά συμμετοχής καταφέρνοντας να σκοράρει σαν σήμερα (4/11) πριν ακριβώς 10 χρόνια και το μοναδικό του γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο Τσίρειο μειώνοντας στο 80’ προσωρινά σε 2-1 στην ήττα μας με 3-1.

Φυσιολογικά αποτέλεσε νωρίς παρελθόν από την ομάδα μας και έτσι τον Ιανουάριο της ίδιας περιόδου δόθηκε με υποσχετική στον Διγενή Μόρφου ο οποίος αγωνιζόταν στην Α’ κατηγορία. Εκεί είχε συμμετοχή σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος καταφέρνοντας να σκοράρει και ένα  γκολ με κεφαλιά στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής κόντρα στον Εθνικό Άχνας στον ισόπαλο εντός έδρας αγώνα που είχε λήξει 1-1.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Διγενή Μόρφου την περίοδο αυτή υποβιβάστηκε στην Β’ κατηγορία. Ο Μάρκους ακολούθως επέστρεψε στην χώρα του όπου αρχικά αγωνίστηκε στην Α’ κατηγορία, στη συνέχεια περιπλανήθηκε ως δανεικός σε διάφορες ομάδες ενώ εξακολουθεί στα 38 του να είναι εν ενεργεία ποδοσφαιριστής αγωνιζόμενος σε μικρότερες κατηγορίες της χώρας του.