ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ

Ισοφάρισε σε 1-1 η ΑΕΛ

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί η πρόκριση στην τετράδα ανάμεσα σε Payabl. EKA ΑΕΛ BC και Dynatron Aπόλλων, καθώς οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν 75-72 και ισοφάρισαν σε 1-1 στη σειρά των παιχνιδιών. Στο πρώτο παιχνίδι οι «γαλάζιοι» είχαν νικήσει με 96-77.

Μετά από εναλλαγές στο σκορ στο 5′ ο Dynatron Aπόλλων πήρε προβάδισμα πέντε πόντων μετά το τρίποντο του Ηλιάδη (9-14), με την Payabl. EKA ΑΕΛ BC να ισοφαρίζει στο 7΄ μετά τις βολές του Averette. Ακολούθησε τρίποντο του Χατζηκώστα για τους «γαλάζιους» (14-17), με τους «γαλαζοκίτρινους» να φτιάχνουν στη συνέχεια σερί επτά πόντων που ολοκληρώθηκε με τρεις βολές από τον Yarbrough (21-17). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με λέι απ του Mitchell (21-19).

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου με τρίποντο του Yarbrough και δίποντο του Hebderson είχαν διαφορά επτά πόντων (26-19), με τον Απόλλωνα να μειώνει στο 13′ σε 26-24 με το λέι απ του Acquaah. Στο 15′ το τρίποντο του Ηλιάδη έφερε το 29-29, ενώ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες και στο 16′ με το λέι απ του Adway (33-33). H AEΛ με πέντε πόντους από τον Hebderson στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου μπήκε μπροστά με 38-33.

Στο 23′ με το καλάθι του Buchanan η ΑΕΛ είχε προβάδισμα 42-35, με τον Απόλλωνα με σερί εννέα πόντων να μπαίνει μπροστά στο 25′ με το λέι απ του Acquaah (42-44). Μετά από εναλλαγές οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το λέι απ του Waterman και προηγούνταν με δυο πόντους (50-52).

Οι «γαλάζιοι» μπήκαν με καλάθι του Acquaah στο τέταρτο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (50-54), ενώ ακολούθησε σερί επτά πόντων για τους «γαλαζοκιτρίνους» που στο 34′ με το καλάθι Averette ήταν μπροστά με 57-54. Στο 38′ με το καλάθι του Λοϊζίδη ο αγώνας ήταν ισόπαλος 63-63.

Δέκα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με τις δυο βολές του Buchanan η ΑΕΛ μπήκε μπροστά με τέσσερις πόντους (73-69), με τον Απόλλωνα να μειώνει με τρίποντο του Mitchell (73-72), με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-72 μετά τις δυο βολές του Γεωργίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 38-33, 50-52, 75-72