Βαριά ήττα για την Κύπρο/ Βασικοί Πίττας-Χάμπος

Διασυρμός για την Εθνική μας στη Μάλτα, όπου η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 3-0.

Πολύ κακή η Κύπρος σε όλο το παιγνίδι, στοίχησε σε τεράστιο βαθμό η κόκκινη του Κωνσταντίνου Σωτηρίου λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν 0-0.

Στην επόμενη φάση μάλιστα οι Μαλτέζοι άνοιξαν το σκορ και πολύ νωρίς στην επανάληψη πέτυχαν άλλα δύο.

Πολύ αυστηρή η δεύτερη κίτρινη του Σωτηρίου για θέατρο στην περιοχή της Μάλτας καθώς υπήρχε επαφή, φάση που σημάδεψε το παιγνίδι.

Μετά και το τρίτο τέρμα το παιγνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Εθνική μας να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση ενώ οι Μαλτέζοι είχαν κάποιες φάσεις και για άλλα τέρματα.

Με την ήττα αυτή η Εθνική μας έμεινε με 4 βαθμούς μετά από 4 αγώνες για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Γενικότερα ο Νίκος Κωστένογλου επέλεξε αδικαιολόγητα όπως φάνηκε, ένα πολύ αμυντικογενή σχηματισμό με τρεις στην άμυνα, υπερεκτιμώντας τις δυνατότητες της Μάλτας.

Μάλτα (Ντέβις Μάντζια): Μπονέλο, Πέπε, Σ.Μποργκ Σο (59′ Μουσκάτ), Ατάρτ, Πισάνι, Τέουμα (85’ Καρουάνα), Καμενζούλι, Τζ. Μπονγκ (59′ Ντίμεχ), Π. Μπονγκ (70’ Γκρεχ), Μοντεμπέλο (70’ Σαταριάνο)

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Κ. Σωτηρίου, Καρώ, Αντωνιάδης (64’ Κατελάρης), Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου (71’ Λοίζου), Αρτυματάς, Πίττας (58′ Κάστανος), Παπουλής (58′ Παναγιώτου), Χριστοφή (58′ Μ. Ηλία).

Κίτρινες: Π. Μπονγκ, Τζ. Μπονγκ, Σο / Παπουλής

Αποβολές: – / Κ. Σωτηρίου (2η κίτρινη)