ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Το μοναδικό γκολ-ποίημα ενός Αλβανού γυρολόγου που ήλθε είδε και απήλθε!(video)

Αγωνίστηκε μόνο για ένα τρίμηνο στον Απόλλωνα και ήρθε στην ομάδα μας την περίοδο 2004/05 μετά από εισήγηση του τότε προπονητή της ομάδας μας Σούλη Παπαδόπουλου.

Ο λόγος για τον Αλβανό επιθετικό Ρολάντ Ζαϊμι (Roland Zajmi) ο οποίος γεννήθηκε το 1973 και αποκτήθηκε από την ομάδα μας από την Προοδευτική.

Ο Ρολάντ Ζαϊμι ήταν ένας γυρολόγος των ελληνικών γηπέδων, αφού αγωνίστηκε για 14 χρόνια στην Ελλάδα και η πρώτη του ομάδα ήταν η Παρτιζάνι Τιράνων της πατρίδας του.

Το καλοκαίρι του 1996, τον αποκτά η Προοδευτική, που τότε αγωνιζόταν ακόμα στη Β’ Εθνική, στην οποία συνεισφέρει τα μέγιστα, βοηθώντας την το καλοκαίρι του 1997 να ανεβεί στην Α’ Εθνική.

Η σεζόν 1997/98 είναι άκρως επιτυχημένη για την Προοδευτική αφού καταφέρνει να αποφύγει τον υποβιβασμό ο δε Αλβανός φορ σκοράρει 11 πολύτιμα και καθοριστικά γκολ. Την επόμενη σεζόν, 1998/99 η Προοδευτική παραμένει στην Α’ Εθνική με τον Ζαϊμι να σκοράρει μόλις 3 φορές.

Τη σεζόν 1999/00, η Προοδευτική υποβιβάζεται όμως ο Ρολάντ Ζαϊμι δε βιώνει τον υποβιβασμό, αφού στο μεταξύ έχει δοθεί στον Ατρόμητο όπου είχε μόλις 6 συμμετοχές. Επιστρέφει το 2000/01 ξανά στην Προοδευτική όπου καταγράφει 21 συμμετοχές και 3 γκολ και την βοηθά να ανέβει και πάλι στα μεγάλα σαλόνια όμως την επόμενη περίοδο 2001/02 ξαναφεύγει για την Κασσάνδρα αυτή τη φορά στην Γ’ Εθνική, όπου μετρά 33 συμμετοχές και 6 γκολ.

Τα επόμενα 2 χρόνια 2002/03 και 2003/04 επιστρέφει για ακόμα μια φορά στην Α’ Εθνική και την Προοδευτική μετρώντας συνολικά 52 συμμετοχές και 8 γκολ όμως, η ομάδα υποβιβάζεται εκ νέου, για να μην επιστρέψει ποτέ (ούτε αυτή, ούτε ο Ζαϊμι) στην Α’ Εθνική.

Την επόμενη περίοδο 2004/05 μετακομίζει στην ομάδα μας όπου στους 3 μήνες που πρόλαβε να αγωνιστεί κατέγραψε 4 συμμετοχές στον θεσμό του πρωταθλήματος, όλες ως βασικός, καταγράφωντας283 συνολικά λεπτά συμμετοχής πετυχαίνοντας το μοναδικό του γκολ με την ομάδα μας, το οποίο να σημειωθεί ήταν χάρμα ιδέσθαι, κόντρα στο Άρη στις 23 Οκτωβρίου, 2004 στο 37’ γράφοντας το 3-0 για την ομάδα μας στην νίκη μας με 4-1.

Το ντεμπούτο του με την ομάδα μας το πραγματοποίησε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στον εκτός έδρας αγώνα της ομάδας μας κόντρα στο Παραλίμνι, στο οποίο κερδίσαμε με 3-2 ενώ αποδεσμεύτηκε για σοβαρό πειθαρχικό παράπτωμα μετά την 7η αγωνιστική και την εντός έδρας ήττα της ομάδας μας με 2-1 από τον Διγενή Μόρφου στις 6 Νοεμβρίου 2004 όπου ήταν και τελευταίος του αγώνας ως ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα.

Το 2005 γυρνά στην Προοδευτική και πάλι όπου μένει ως το 2007 καταγράφοντας συνολικά 46 συμμετοχές και 5 γκολ, και κατόπιν την επόμενη χρονιά 2007/08 παίζει στον Άγιο Δημήτριο (Β’ Εθνική) μετρώντας 32 συμμετοχές και 5 γκολ. Η ομάδα υποβιβάζεται εκείνη τη χρονιά, αλλά εκείνος μένει στην Β’ Εθνική, και στο πρώτο μισό της χρονιάς 2008/09 αγωνίζεται στον Πιερικό, του άλλοτε προπονητή του στην Προοδευτική, Σούλη Παπαδόπουλου έχοντας 10 συμμετοχές ενώ στο δεύτερο μισό της χρονιάς 2008/09 αγωνίζεται στον Ελπιδοφόρο Κηφισιάς, τον οποίο βοήθησε να προβιβαστεί στη Δ’ Εθνική!!!

Το καλοκαίρι του 2009, έγινε ποδοσφαιριστής του Ιάσωνα Νέων Λιοσίων, όμως, το Νοέμβρη του ίδιου έτους, ο Αλβανός άσος έγινε βοηθός του Σούλη Παπαδόπουλου στον Πιερικό, σταματώντας οριστικά το ποδόσφαιρο!

Συνολικά, ο Αλβανός σέντερ φορ, έπαιξε 206 φορές για την αγαπημένη του Προοδευτική. ενώ με την Εθνική Αλβανίας συμμετείχε σε τέσσερις αγώνες, μεταξύ των οποίων οι τρεις ήταν φιλικοί αγώνες.