ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Κόντρα και στην αρνητική προϊστορία!(video)

Ο Απόλλωνας αντιμετώπισε εκτός έδρας το ΑΠΟΕΛ, στo πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, τέσσερεις φορές, χάνοντας τρεις φορές την περίοδο 1984/85 και 1998/99 με 2-1, 1-0 και 4-2 αντίστοιχα ενώ την τέταρτη φορά 2009/10 εξήλθε ισόπαλος 1-1.

Από το 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στο ΑΠΟΕΛ ο Απόλλωνας μετράει 4  ήττες και μια νίκη, έχοντας σκοράρει 3 γκολ δηλ. μέσο όρο 0,6 γκολ ανά παιγνίδι και έχοντας δεχτεί 6 γκολ δηλ. μέσο όρο 1,2 γκολ ανά παιγνίδι καταφέρνοντας  να κρατήσει ανέπαφη την εστία του μία φορά.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 2 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο ηττήθηκε και τις 2 φορές ενώ και τα 6 συνολικά γκολ που έχουμε δεχτεί στους τελευταίους 5 αγώνες μας στο ΓΣΠ όλα έχουν σημειωθεί στο Β’ ημίχρονο ενώ δύο γκολ τα έχουμε δεχτεί στις καθυστερήσεις των αγώνων (2011/12 και 2014/15) με αποτέλεσμα να δεχτούμε οδυνηρές ήττες! Χαριτολογώντας θα λέγαμε ότι αν οι αγώνες στο ΓΣΠ τελείωναν στο Α’ ημίχρονο τότε ο Απόλλωνας αντί για τρεις βαθμούς εννέα!

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία 5 χρόνια έδρας σε αγώνες Α’ φάσης μόνο την περσινή περίοδο καταφέραμε να σκοράρουμε στο Β’ ημίχρονο και αποδράσαμε με την νίκη από τη Λευκωσία.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας σε αγώνες Α’ φάσης έχει σκοράρει μόνο ο Γκίε!

Η προϊστορία κόντρα στο ΑΠΟΕΛ από το 2011/12 και μετέπειτα σε εκτός έδρας αγώνες: