Ηττήθηκαν στην πρεμιέρα!

Την ήττα δέχθηκε στην πρεμιέρα η Γυναικεία Καλαθοσφαιρική μας ομάδα κόντρα στον Κεραυνό στην πρεμιέρα εντός έδρας με 42-62. Η ομάδα μας προσπάθησε αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής. Παρόλα αυτά η ομάδα μας πάλεψε τον αγώνα και κέρδισε τις απαιτούμενες εμπειρίες.

Πλέον τα κορίτσια μας άρχισαν την προετοιμασία της για τη 2η αγωνιστική κόντρα στην ΕΝΑΔ εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή(06/11). Στόχος της ομάδας μας είναι να βρεθεί στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος και από κει και πέρα ότι καλύτερο προκύψει.

Το ρεπορτάζ του αγώνα:

Απόλλων – Κεραυνός 42-62

Νικηφόρα πέρασε από την Λεμεσό ο Κεραυνός που επικράτησε του Απόλλωνα με 62-42, σε ένα παιχνίδι όπου οι «ερυθροκίτρινες» ήταν ανώτερες. Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου πήρε προβάδισμα με 14-8, ενώ αύξησε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου την διαφορά στο σκορ στους δεκαπέντε πόντους (29-14). Πιο δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους  έντεκα πόντους, με το σκορ να είναι στο 43-32. Ωστόσο το συγκρότημα του Χρίστου Στυλιανίδη ήταν καλύτερο στο τέταρτο δεκάλεπτο, φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι πόντους και στο τελικό 62-42. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Τζανάι Σαρπ που σημείωσε 25 πόντους (1 τρίποντο), ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Αθανασίου και Θεολόγου με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 14-29, 32-43, 42-62