ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Τα τελευταία χρόνια είναι αλλιώς!(video)

Η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ομόνοια εντός έδρας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 5 φορές, μετρώντας μια νίκη, τρεις ήττες και μια ισοπαλία. Συνολικά, ο Απόλλωνας, σε αγώνες Α’ φάσης, αντιμετώπισε την Ομόνοια 111 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 22 φορές, ποσοστό 20%, έχασε 58 φορές ενώ τα υπόλοιπα 31 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα.

Στα τέρματα η Ομόνοια προηγείται με 214-109.

Εντός έδρας, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ομόνοια, σε αγώνες Α’ φάσης, 55 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 16 φορές, ποσοστό 29%, έχασε 21 φορές ενώ τα υπόλοιπα 18 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ομόνοια προηγείται με 86-64.

Από την περίοδο 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Ομόνοια η ομάδα μας μετράει 3 νίκες δηλ. ποσοστό επιτυχίας 60%, μία ήττα και μια ισοπαλία! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 8 γκολ (1,6 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 6 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του τρεις φορές δηλ. ποσοστό 60%.

Στα 5 αυτά παιγνίδια της A΄ φάσης, στις 2 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος ισάριθμες φορές τη νίκη ενώ στις 2 φορές που μείναμε πίσω στο σκορ στην μια περίπτωση καταφέραμε να γυρίσουμε το παιγνίδι ενώ στην άλλη γνωρίσαμε τη συντριβή με 5-2.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια έχει σκοράρει μόνο ο Παπουλής 2 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στην Ομόνοια σε εντός έδρας αγώνες από το 2011/12 και μετέπειτα: