ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Από πλευράς στατιστικής κόντρα στην ΑΕΛ

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Απόλλωνα επί της ΑΕΛ σε αγώνες του α’ γύρου σημειώθηκε τέσσερεις φορές τις περιόδους 1983/84, 1992/93, 1994/95 και 2010/11 με σκορ 3-0.
Ο ποδοσφαιριστής που είχε την καλύτερη παράδοση απέναντι στην ΑΕΛ σε αγώνες του α’ γύρου είναι ο «μάγος» Μιλένκο Σπόλιαριτς που στα 11 χρόνια καριέρας του στο Θρύλο σκόραρε 5 γκολ!
Ο Κωστάκης Βασιλειάδης με 4 γκολ είναι ο κύπριος ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα γκολ κόντρα στην ΑΕΛ σε αγώνες του α’ γύρου ενώ ο πρώτος ποδοσφαιριστής μας που έχει σκοράρει δύο γκολ σε ένα αγώνα είναι ο Γιώργος Τέμπλαρ την περίοδο 1986/67, παιγνίδι το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 3-1.

Η μεγαλύτερη μας ήττα από την ΑΕΛ σε αγώνες του α’ γύρου σημειώθηκε τις περιόδους 1982/83 και 2011/12, με 3-0, ενώ τα περισσότερα γκολ σε ένα αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων έχουν επιτευχθεί στο παιγνίδι της πρεμιέρας της περιόδου 2007/08 το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 4-3!

Το 1ο ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί της ΑΕΛ σημείωσε ο ανεπανάληπτος Πανίκος Κρυστάλλης την περίοδο 1957/58 στον πρώτο ιστορικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1.