ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Μια ισορροπημένη παράδοση(video)

Ο Θρύλος δεν έχει ποτέ αντιμετωπίσει εντός έδρας την Ανόρθωση στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη μας επί της Ανόρθωσης σημειώθηκε την 19η αγωνιστική της περιόδου 1986/87 με σκορ 5-0 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τέμπλαρ που σημείωσε καρέ τερμάτων, (το άλλο γκολ ο Γιαννάκης Ιωάννου), ποδοσφαιριστής που είχε και την καλύτερη παράδοση σε εντός έδρας αγώνες κόντρα στην Ανόρθωση αφού πέτυχε συνολικά 6 γκολ τα περισσότερα από οποιοδήποτε άλλο ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

Ο αρχηγός μας Γιαννάκης Γιαγκουδάκης είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής μας που έχει καταφέρει να πετύχει χατ-τρικ σε εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Ανόρθωση την περίοδο 1980/81 στην νίκη μας με 5-2 (τα άλλα 2 γκολ οι Τέμπλαρ και Σταύρος Στυλιανού).

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι παρά το γεγονός ότι η Ανόρθωση κατάφερε να μας κερδίσει από την περίοδο 1975/76, πρώτη χρονιά που αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε ως έδρα μας το Τσίρειο, από την περίοδο αυτή και για τα επόμενα 25 χρόνια είχαμε εξαιρετικό απολογισμό κόντρα στην Ανόρθωση σε εντός έδρας παιγνίδια με 14 νίκες, 7 ισοπαλίες και μόνο 4 ήττες.

Ενδεικτικό το γεγονός ότι η Ανόρθωση έμεινε άσφαιρη στο Τσίρειο για περίπου 6 χρόνια (13/10/1985-10/3/1991) ενώ για περίοδο 11 χρόνων (1986/87-1996/97) κατάφερε να πανηγυρίσει γκολ στο Τσίρειο μόνο 2 φορές! Τα στατιστικά άρχισαν να αλλάζουν αρνητικά για την ομάδα μας από την περίοδο 2000/01 όπου σε σύνολο 18 αγώνων μετράμε μόνο 4 νίκες , 6 ισοπαλίες και 8 ήττες καταγράφοντας και ένα αρνητικό σερί 4 ηττών (2001/02-2004/05).

Από το 2008/09 και μετέπειτα και σε σύνολο 7 αγώνων κόντρα την Ανόρθωση ο Θρύλος μετράει 3 νίκες, 3 ήττες και 1 ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 43%. Στα 7 αυτά παιγνίδια ο έχει σκοράρει 8 γκολ δηλ. μέσο όρο 1,1 γκολ ανά παιγνίδι και έχει δεχτεί 8 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές δηλ. ποσοστό 29%. Χαρακτηριστικό της περιόδου αυτής είναι ότι τα 2 από τα 8 γκολ που έχουμε σκοράρει δηλ. ποσοστό 25% προήλθαν από αυτογκόλ!

Στα 7 αυτά παιγνίδια στις 3 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος ισάριθμες νίκες ενώ στις 2 φορές που η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ από το α’ ημίχρονο, δεν κατάφερε να κερδίσει καμία φορά χάνοντας στη μια και αποσπώντας την ισοπαλία στην εκπνοή του αγώνα με γκολ του Ζοάο Πάολο στην άλλη.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό μας κόντρα στην Ανόρθωση εντός έδρας έχουν σκοράρει οι Γκίε και Παπουλής από 1 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στην Ανόρθωση από το 2008/09 και μετέπειτα σε εντός έδρας αγώνες: