ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Να ξορκίσουμε την κατάρα!(video)

Ο Θρύλος αντιμετώπισε εκτός έδρας το ΑΠΟΕΛ, στo πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, μια και μοναδική φορά, την περίοδο 1989/90 με την ομάδα μας να χάνει με 2-0.

Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας επί του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκε στις 24 Φεβρουαρίου, 1968 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της περιόδου 1967/68 με τον Άντρο Κωνσταντίνου (Φωτογράφο) να μεγαλουργεί κατατροπώνοντας το ΑΠΟΕΛ με 4 γκολ στην απίστευτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας με 6-2, με τους Ανδρέα Γεωργίου (Καντηλανάφτη) και Κωστάκη Βασιλειάδη να πετυχαίνουν τα άλλα 2 γκολ.

Ο ποδοσφαιριστής που είχε την καλύτερη παράδοση σε εκτός έδρας αγώνες κόντρα στο ΑΠΟΕΛ ήταν, ποιος άλλος, ο Άντρος Κωνσταντίνου (Φωτογράφος) με 6 γκολ ενώ ο μοναδικός ποδοσφαιριστής μας ο οποίος έχει σημειώσει χατ-τρικ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας είναι ο Κωστάκης Βασιλειάδης την περίοδο 1968/69. Μόνο δύο ποδοσφαιριστές μας έχουν σκοράρει 2 γκολ σε ένα αγώνα και αυτοί είναι οι Μίνως Κακουλής την περίοδο 1971/72, παιγνίδι το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 2-0, και Ανδρέας Αβραάμ την περίοδο 2009/10 όπου χάσαμε με 3-2. Τα περισσότερα γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας σημειώθηκαν την περίοδο 1968/69 με την ομάδα μας να χάνει με 6-5!

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι πάντοτε οι εκτός έδρας αγώνες κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, αποτελούσαν τραυματική εμπειρία για την ομάδα μας. Ενδεικτικό είναι ότι, παρά το γεγονός ότι καταφέραμε να τους κερδίσουμε στο πρώτο εκτός έδρας παιγνίδι μας, την περίοδο 1957/58 εντούτοις στους αμέσως επόμενους 53 εκτός έδρας αγώνες κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, από τον καιρό που συμμετέχει η ομάδα μας στην Α’ κατηγορία, έχουμε να επιδείξουμε μόνο 4 νίκες, 13 ισοπαλίες και 36 ήττες δηλ. ποσοστό επιτυχίας 9%! Από τους 54 αυτούς αγώνες μόνο σε 7 περιπτώσεις καταφέραμε να κρατήσουμε ανέπαφη την εστία μας (13%). Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι, από τον καιρό που το ΑΠΟΕΛ αγωνίζεται στο ΓΣΠ, σε 16 αναμετρήσεις μετράμε μόλις μια νίκη την περίοδο 2000/01, 3 ισοπαλίες και 12 ήττες έχοντας καταφέρει μόνο δύο φορές να κρατήσουμε ανέπαφη την εστία μας δηλ. ποσοστό 12.5%!

Από το 2010/11 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, ο Θρύλος μετράει ισάριθμες ήττες, έχοντας σκοράρει 3 γκολ δηλ. μέσο όρο 0,6 γκολ ανά παιγνίδι και έχοντας δεχτεί 8 γκολ. όμως δεν έχει καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία του καμία φορά.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 2 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο ηττήθηκε και τις 2 φορές ενώ στην 1 φορά που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το α’ ημίχρονο έχασε πάλι το παιγνίδι. Αξίζει να αναφερθεί ότι από τα 8 συνολικά γκολ που έχουμε δεχτεί στους τελευταίους 5 αγώνες μας στο ΓΣΠ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ μόνο το ένα το έχουμε δεχτεί στο α’ ημίχρονο ενώ δύο γκολ τα έχουμε δεχτεί στις καθυστερήσεις των αγώνων (2011/12 και 2014/15) με αποτέλεσμα να δεχτούμε οδυνηρές ήττες! .

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του ΑΠΟΛΛΩΝΑ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας δεν έχει σκοράρει κανένας ποδοσφαιριστής!

Η προϊστορία κόντρα στο ΑΠΟΕΛ από το 2010/11 και μετέπειτα σε εκτός έδρας αγώνες: