ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη με Ρομπέρζ – Χάμπο για Κύπρο

Με τους Ρομπέρζ και Χάμπο στην εντεκάδα, η Κύπρος νίκησε με 1-0 την Ελλάδα.

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και δημιούργησε γρήγορα τις προϋποθέσεις για να σκοράρει πρώτη.

Στο 7′ ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπακασέτας γύρισε την μπάλα στον Δουβίκα που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει σωστά την κεφαλιά.
Τρία λεπτά αργότερα ο Μασούρας συνεργάστηκε με τον Μπάλντοκ, όμως το σουτ του πρώτου ήταν αδύναμο.
Στο 12′ ο Μπακασέτας βρέθηκε φάτσα με τον Παναγή όμως το πλασέ του από πλάγια θέση κατέληξε σε κόρνερ.

Από το 17′ και έπειτα η Κύπρος πήρε τα ηνία στο ματς και αρχικά έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Λοίζου να μην μπορεί να βρει στόχο σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο. Δευτερόλεπτα αργότερα από εξαιρετική κάθετη του Κάστανου, ο Τζιωνής μπροστά στον τερματοφύλακας της Ελλάδας δεν αστόχησε για το 1-0.about:blank

Στην συνέχεια η Ελλάδα ισοζύγισε τον αγώνα, έψαξε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση μέχρι το ημίχρονο, χωρίς κάτι το σημαντικό.

Β ημίχρονο:

Με γκολ του Κάστανου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όμως χρησιμοποίησε το χέρι και ακυρώθηκε.

Η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο με την Κύπρο να αμύνεται και να αφήνει χώρο στους φιλοξενούμενους.

Στο 63′ ο Φούντος έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Παναγή έβαλε τα χέρια στην μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, κρατώντας το μηδέν.

Ένα λάθος του Κάστανου στο 72′ λίγο έλειψε να στοιχήσει αφού ο Ιωαννίδης πήρε μπάλα, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ απείλησε τον Παναγή που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 87′ η Ελλαδα σκόραρε όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Εντεκάδες:

Κύπρος: Παναγή, Ιωάννου (76΄ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Χάμπος, Πιέρος (76΄ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοϊζου (58΄ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Ανδρέου, Τζιωνής (64΄ Καρώ), Κάστανος (76΄ Γκόγκιτς)