Ισόπαλη η Εθνική – Βασικοί Πίττας, Χάμπος/ Συμμετοχή και ο Σπόλιαριτς

Ισόπαλος χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Εθνικής μας στην Εσθονία. Ήταν ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων για τα play-outs του Nations League. Πλέον, η παραμονή στη Γ’ Κατηγορία θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα στη Λάρνακα την ερχόμενη Τρίτη 29 Μαρτίου (19:00).

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΓΩΝΑ ΚΥΠΡΟΣ – ΕΣΘΟΝΙΑ

Η Εθνική μας είχε καλή παρουσία σε ένα ισορροπημένο σχετικά αγώνα και δημιούργησε φάσεις για να σκοράρει. Στο 28ο λεπτό ο Παπουλής σημάδεψε το δοκάρι ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Νικόλας Ιωάννου στο 75′ μετά από πάσα του Χριστοφή.
Στο 61ο λεπτό δυνατό σουτ από τον Κάστανο η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Εσθονίας.

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Ν. Μιχαήλ, Μ. Αντωνίου, Α. Γκόκιτς, Χ. Κυριάκου, Ν. Παναγιώτου, Ν. Ιωάννου, Κ. Αρτυματάς, Γ. Κάστανος, Φ. Παπουλής (90′ Ντ. Σπόλιαριτς), Ι. Πίττας (70′ Χριστοφή), Π. Σωτηρίου (90′ Κακουλλής).

Αναπληρωματικοί: Ι. Τούμπας, Α. Χριστοδούλου, Σ. Ανδρέου, Κ. Σωτηρίου, Χ. Χαραλάμπους,  Α. Αβραάμ,  Μ. Τζιωνής,  Δ. Θεοδώρου, Ε. Κυριάκου.

Ο Ντανίλο Σπόλιαριτς έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την Εθνική Ανδρών.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο William Collum από την Σκωτία.