ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

Επική ανατροπή και «αγγίζει» τίτλο

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 3-2  (21-25, 23-25, 25-20, 25-16, 15-10)

Επική ανατροπή για τον Property Gallery Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού παίζοντας καταπληκτικά μετά το δεύτερο  σετ κέρδισε την Ολυμπιάδα Ν. με 3-2 σετ στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» σε 125’ μέσα σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα και ανέβηκε στην πρώτη θέση δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Οι Λεμεσιανές έχουν μια νίκη περισσότερη από την προσφυγική ομάδα και «αγγίζουν» τον τίτλο μετά το 2017.  Στους επόμενους δυο αγώνες η ομάδα του Γ. Γιαπάνη πρέπει να διαχειριστεί το προβάδισμά της  για να πάρει τον Τίτλο.

Η αντίδραση του Property Gallery Απόλλωνα ήταν άψογη μετά το 0-2 που βρέθηκε πίσω στο σκορ και με τη βοήθεια του κόσμου γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη. Η Ολυμπιάδα άρχισε ιδανικά το ντέρμπι προηγήθηκε  2-0, αλλά δεν είχε συνέχεια και έχασε «χρυσή» ευκαιρία να πάρει πανίσχυρο προβάδισμα Τίτλου.

H Ολυμπιάδα άρχισε καλύτερα το ντέρμπι τίτλου και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 03-07. O Property Gallery Απόλλων με το τάϊμ – άουτ του Γ. Γιαπάνη μείωσε σε 04-09, αλλά η προσφυγική ομάδα ξέφυγε 06-12.  Η ομάδα του Γ. Νικολάκη διατηρούσε το πάνω χέρι και το σκορ διαμορφώθηκε σε 12-17, αλλά ο Property Gallery Απόλλων θέλησε να μαζέψει τη διαφορά μειώνοντας στο -3 18-21 με τον κόουτς Γ. Νικολάκη να καλεί σε τάϊμ – άουτ.  Οι οδηγίες του Ελλαδίτη κόουτς αφύπνισαν τις  παίκτριές του που κέρδισαν το σετ με 21-25 σε 23’ και πήραν το ψυχολογικό προβάδισμα μέσα στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ».

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήθελαν να δώσουν το στίγμα τους και πήγαιναν πόντο –πόντο 10-10. Η Ολυμπιάδα βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με + 2 12-14 με τον κόουτς Γ. Γιαπάνη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Η προσφυγική ομάδα είχε το πάνω χέρι με το υπέρ της 14-18 με τον κόουτς του Property Gallery Απόλλων να προσπαθεί να βρει  λύσεις.   Οι Λεμεσιανές μείωσαν στο -2 17-19, αλλά όπως το πρώτο σετ ένα γρήγορο 00-03 από την Ολυμπιάδα έστειλε τη διαφορά στους πέντε πόντους 18-23, αλλά ο Property Gallery Απόλλων μείωσε στους δυο πόντους ξανά  21-23. Η  Ολυμπιάδα Ν. πήρε τους δυο καθοριστικούς πόντους και κέρδισε 23-25 σε 29΄γράφοντας το 2-0 κάνοντας «παράσταση» νίκης.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με ισοζύγιο δυνάμεων με τον Property Gallery Απόλλων να προηγείται με +3 06-03. O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε και με +4 12-08, αλλά η Ολυμπιάδα «ψαλίδισε» τη διαφορά 16-14.. Η Λεμεσιανή ομάδα προηγήθηκε 21-17 δείχνοντας ότι είναι κοντά στο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα Ν. πίεσε. Ωστόσο,  οι «γαλάζιες» κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν, κέρδισαν 25-20 σε 31’ μένοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Μετά το αρχικό 02-02, ο Property Gallery Απόλλων είχε το  προβάδισμα 07-04 στο τέταρτο σετ θέλοντας να γίνει «αφεντικό» στο σετ, ενώ με το υπέρ του 10-06 διαμόρφωσε νέα δεδομένα.  Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη είχε πολύ καλή απόδοση και προηγήθηκε 12-07  για να αναγκάσει τον προπονητή της Ολυμπιάδας Γ. Νικολάκη να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Η ομάδα της Λεμεσού έλεγξε πλήρως το σετ κερδίζοντας 25-16 σε 23’ ισοφάρισε 2-2 σετ  επιστρέφοντας για τα καλά.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Property Gallery Απόλλων στο τάϊ – μπρέικ όταν προηγήθηκε 04-01 αναγκάζοντας τον Γ. Νικολάκη να πάρει τάϊμ – άουτ. Οι «Αμαζόνες» διατηρούσαν το +3 06-03 αλλά με την Donchuk στην εξάδα της , η Ολυμπιάδα μείωσε στον πόντο 06-05. Με την αλλαγή του τερέν, ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε με +4  09-05 με την Tatyana Mudritskaya να επανέρχεται στο τερέν.  Οι «Αμαζόνες» κρατούσαν  τη διαφορά ασφαλείας 12-08 με την Ολυμπιάδα να παίζει την τελευταία της »ζαριά».  Ωστόσο, παίζοντας με τον «αέρα» της έδρας , ο Property Gallery Απόλλων  κέρδισε το σετ σε 19’ 15-10 και πήρε τη νίκη – μισό τίτλο με 3-2 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Nogueras, Λάμπρου, Lavruk, Ιορδάνους, Perez, Ventura – Λίμπερο: Ζακχαίου, Λίμπερο 2: Χατζηκωνστάντα. – Αλλαγές: Popolitova, Xριστοφόρου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Λεωνίδου, Hudima. Drodz, Cudworth, Mudritskaya, Μανίταρου – Λίμπερο 1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Κούτα- Αλλαγές: Πέτρου,  Donchuk, Νικολάου.