ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

Ήττα στις λεπτομέρειες

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (19-25, 25-22, 23-25, 25-14, 12-15)

Μεγάλο διπλό πέτυχε το βράδυ της Τρίτης στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής που κράτησε 130’ κέρδισε τον ισόβαθμο και συνοδοιπόρο της στην κορυφή Property Gallery Απόλλων με 2-3. Το μεγάλο ντέρμπι απόλαυσαν τόσο οι θεατές όσο και οι τηλεθεατές μέσα από την πλατφόρμα της  Cablenet Sports 3 HD.

H Oλυμπιάδα με τη νίκη απέναντι στον πανίσχυρο φέτος Property Gallery Aπόλλων   πήρε και ψυχολογία. Ο Property Gallery Απόλλων μπορούσε να κέρδιζε όπως εξελίχθηκε ο αγώνας αλλά είδε το αήττητό του να σπάζει εξασφαλίζοντας στο ντέρμπι ένα βαθμό.

Το ντέρμπι κορυφής άρχισε όπως αναμενόταν με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν (05-05, 08-08). Η Ολυμπιάδα σταδιακά αύξανε τον ρυθμό της  προηγήθηκε 13-15 και ξέφυγε 15-21 για να κερδίσει με 19-25 σε 26’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Ο Property Gallery Απόλλων θέλοντας να επιστρέψει στο ντέρμπι μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +2 (04-02). Η Ολυμπιάδα όμως ισοφάρισε 06-06. Για κάποιο σημείο το ντέρμπι κορυφής ήταν στην πλήρη ισορροπία, αλλά η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο +4 13-17. Mε ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ η ομάδα του Γ. Γιαπάνη ανέτρεψε την ροή του αγώνα και με ένα μεγάλο σερί προηγήθηκε 23-19 αλλά οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη μείωσαν 24-22. Ωστόσο,  οι «γαλάζιες» πήραν το χρυσό πόντο κερδίζοντας 25-22 σε 28’. Το ντέρμπι άρχισε ξανά 1-1.

Το ισοζύγιο δυνάμεων συνεχίστηκε στο τρίτο σετ με την προσφυγική  ομάδα να προηγείται 04-06. Το σετ πρόσφερε αρκετό σασπένς με την προσφυγική ομάδα να έχει  το προβάδισμα 12-16, αλλά τις Λεμεσισανές να ισοφαρίζουν 22-22. Τελικά, η Ολυμπιάδα κατόρθωσε να πάρει το σετ με 23-25 σε 32’ και ανέκτησε το προβάδισμα.

Το τέταρτο σετ στο ξεκίνημά του έμοιαζε όπως  τα προηγούμενα. Η Ολυμπιάδα άρχισε ελαφρώς καλύτερα και βρέθηκε στο +2 03-05 και τον Property Gallery Απόλλων να ισοφαρίζει 05-05. Οι «γαλάζιες» έκτισαν μια μικρή διαφορά και προηγήθηκαν 09-06, ενώ αύξησαν σε 13-09. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη παίζοντας με καλή ψυχολογία βρέθηκε στο +6 16-10,ενώ με τη δυναμική που απέκτησε βρέθηκε πιο κοντά στην ισοφάριση με το σκορ στο 18-13. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν πολύ σταθερός και ξέφυγε 22-13 με τον κ. Νικολάκη να αποσύρει τις Τ. Μudritskaya και Α. Cutworth. . Oι Λεμεσιανές κέρδισαν με 25-14 σε 23’ και ισοφάρισαν το ντέρμπι σε 2-2.

O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε στο πέμπτο σετ με 02-01, όμως δεν πήρε ισχυρό προβάδισμα με την Ολυμπιάδα να ισοφαρίζει 04-04. O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 07-05 και 08-06 με την αλλαγή τερέν.  Η προσφυγική ομάδα προηγήθηκε με 11-13 και πήρε το μεγάλο διπλό με 12-15 σε 21’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Perez, Nogueras, Lavruk, Ventura, Λάμπρου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: Popolitova, Simanovski.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Λεωνίδου, Hudima, Μανίταρου, Drodz, Cutworth, Mudritskaya – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Πέτρου, Χαραλαμπίδη, Νικολάου, Donchuk.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Σ. Φλουρής – Β’ Α. Κωνσταντινίδης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Κ. Πυθαρίδης  – Β’ Χ.Μητροφάνους

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Δ. Πέτρου – Β’ Μ.Παπαμιχαήλ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Γ. Καϊλης