ΓΥΝΑΙΚΕΣ

WCL: Στον τελικό οι Ladies – Πέταξαν εκτός την Διναμό!

Την πρόκριση στον τελικό του Σαββάτου εξασφάλισαν οι Apollon Ladies, μετά την νίκη με 2-0 κόντρα στην Διναμό Μινσκ στην παράταση! Τα γκολ που έκριναν τον αγώνα πέτυχαν οι Φρέντα και Χμίροβα στο 99΄και 105΄αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Η ομάδα της Διναμό μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 7΄η Πιλιπένκο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της Μπάλντγουιν. Δέκα λεπτά αργότερα η Διναμό απείλησε και πάλι, αυτή την φορά με την Αλκόβικ, το πλασέ την απομακρύνθηκε από την Μπάλντγουιν.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της κλασσική ευκαιρία στις καθυστερήσει του ημιχρόνου, με την Φρέντα να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

B’ ημίχρονο

Στην επανάληψη οι Apollon Ladies μπήκαν αποφασισμένες για νίκη.

Στα πρώτα λεπτά απείλησαν με τα σουτ τον Φρέντα και Λόκγουντ, χωρίς όμως να επιτύχουν κάποιο γκολ.

Η Φρέντα στο 76΄μόνη απέναντι στην αντίπαλη κίπερ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 83΄σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι της Μοντεάνου.

Παράταση:

Στο 95΄η Διναμό έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή της Ρεμαλέπε.

Λίγο πριν το 100΄η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με την Φρέντα με κεφαλιά μετά την ασταθής απόκρουση της Μοντεάνου.

Στις καθυστερήσει του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, η Χμίροβα κέρδισε πέναλτι το οποίο η ίδια μετέτρεψε σε γκολ για το τελικό 2-0.

Οι Ladies το Σάββατο θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο κόντρα στον νικητή του ζευγαριού CSKA-Swansea.