90λεπτο για Πίττα-Χάμπο, πρόβλημα για Δημητρίου στην ήττα της Εθνικής

προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2022.

Οι Κροάτες πήραν τη νίκη με 1-0 από γκολ που πέτυχε ο Πάσαλιτς στο 40ο λεπτό και αυτή ήταν η πρώτη τους στη διοργάνωση.

Οι διεθνείς μας απέναντι σε μια ισχυρή ομάδα και με παραδοσιακά πρωταγωνιστικό ρόλο, προσπάθησαν για το καλύτερο και δεχτήκαμε το μοναδικό γκολ που καθόρισε τελικά και το αποτέλεσμα, σε μια άτυχη στιγμή λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Η πολύ καλή προσπάθεια που έγινε από την ομάδα μας, κράτησε άνοικτη τη διεκδίκηση κέρδους μέχρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Η Κύπρος παρατάχθηκε με τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα μας με τη Σλοβακία την περασμένη Τετάρτη.

Πρώτη συμμετοχή για τον Πάρη Ψάλτη αλλά και για το Στέλιο Ανδρέου που μπήκε αλλαγή στο 82ο λεπτό. Δύο υποχρεωτικές αλλαγές, αφού λόγω τραυματισμών αποχώρησαν Δημητρίου και Λαϊφης.

Κύπρος: Δημητρίου (39′ Ν. Μιχαήλ), Λαϊφης (82′ Στ. Ανδρέου), Κ. Σωτηρίου, Κούσουλος, Ιωάννου, Ψάλτης, Χ. Κυριάκου, Αρτυματάς (65′ Κάστανος), Τζιωνής (65′ Παπουλής), Πίττας, Μ. Ηλία (46′ Π. Σωτηρίου).

Την ερχόμενη Τρίτη η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει στο Στάδιο ΓΣΠ τη Σλοβενία που σήμερα ηττήθηκε στη Ρωσία με 2-1.