ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

Kαθάρισαν το ΘΟΙ και έκλεισαν με νίκη!

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0  (25-11,25-15, 25-11)

Επίδειξη δύναμης από τον Property Gallery Απόλλων το απόγευμα της Τρίτης 29 Δεκεμβρίου 2020. Σε εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ σε 54’.

Οι «γαλάζιες» αναγράφονται δεύτερες στον βαθμολογικό πίνακα με 19 βαθμούς. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πήγε στη Λεμεσό με οκτώ παίκτριες και παρά την προσπάθειά του έχασε φυσιολογικά. Η ομάδα του Αυγόρου έκλεισε το 2020 στην 7η θέση χωρίς βαθμό.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι και οι δυο προπονητές Γιάννης Γιαπάνης και Δημοσθένης Ζυμαράκης χρησιμοποίησαν όλες τις παίκτριες που είχαν στη διάθεσή τους.

Στην έναρξη του αγώνα το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν ανταγωνιστικό με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 04-04. O Property Gallery Απόλλων έκανε σερί και προηγήθηκε με 09-04. Με στόχο να ανακόψει τον ρυθμό των Λεμεσιανών, ο κόουτς της ομάδας του Αυγόρου Δημοσθένης Ζυμαράκης κάλεσε τάϊμ – άουτ.

Ο Property Gallery Απόλλων αύξησε και άλλο τη διαφορά 13-04 κι λίγο αργότερα διαμορφώθηκε το 17-06. Η ροή του σετ βοήθησε τον κόουτς του Property Gallery Απόλλωνα Γ. Γιαπάνη να βάλει στον αγώνα και τη νεαρή Ε. Συμεού αντί της Lavruk. O πίνακας στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» έγραψε το 22-10 για να ολοκληρωθεί  το σετ με 25-11 σε 16’ και τη Λεμεσιανή ομάδα να προηγείται με 1-0 σετ.

Ο κόουτς Γιάννης Γιαπάνης άφησε στον πάγκο στο δεύτερο σετ στα αρχικά στάδια την αρχηγό Άντρη Ιορδάνους, αλλά ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 04-00. Οι γηπεδούχες (η αρχηγός Α. Ιορδάνους επανήλθε) διατηρούσαν την πρωτοπορία, αλλά το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ 06-03. Ο Property Gallery Απόλλων δεν σταμάτησε και ξέφυγε με 14-05 αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα.

Όπως και στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο ο κόουτς του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου Δ. Ζυμαράκης κάλεσε τάϊμ – άουτ, ενώ πέρασε στον αγώνα τη νεαρή Καϊκή αντί της Ειρήνης Ζυμαράκη.

Ο Property Gallery Απόλλων σταθεροποίησε την απόδοσή του και βρέθηκε στο  17-10.  Οι δυο προπονητές πέρασαν στο παρκέ τις Χατζηλαμπρή αντί Κωνσταντίνου, Biznacova αντί Ευσταθίου (Property Gallery Απόλλων) και την Χατζηγιάννη αντί τη Βούλγαρη (UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου) με το σκορ να διαμορφώνεται στο 22-15. Ο Property Gallery Απόλλων σε 21’ κέρδισε 25-15 και το σκορ έγινε 2-0 σετ.

Οι «γαλάζιες» του Γιάννη Γιαπάνη μπήκαν αρκετά καλά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 05-00 με τον κόουτς του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου Δ.Ζυμαράκη  να καλεί εκ νέου σε τάϊμ – άουτ.Οι οδηγίες του Ελλαδίτη κόουτς βοήθησαν τις φιλοξενούμενες που μείωσαν σε 05-03.

Το σετ έδειχνε πολύ ανταγωνιστικό σε αυτό το σετ με την ομάδα του Αυγόρου με το 0-2 να απελευθερώνεται και να πιέζει τον Property Gallery Απόλλων 09-07.Οι Λεμεσιανές έχοντας ξανά στο παρκέ τη βασική τους εξάδα ξέφυγαν 16-09 και έδειχναν να «καθαρίζουν» το σετ και τον αγώνα. Με το σκορ στο 20-11 ο κ. Γιαπάνης έριξε στον αγώνα και τη νεαρή Λεύκιου και έτσι χρησιμοποίησε και τις 11 πετοσφαιρίστριες που είχε στην αποστολή.  Οι «γαλάζιες» επιβλήθηκαν 25 -11 σε 18΄ κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Lavruk, Ιορδάνους, Κωνσταντίνου, Λάμπρου, Ευσταθίου, Ripnaya – Λίμπερο: Α. Ζακχαίου – Αλλαγές: Συμεού, Χατζηλαμπρή, Biznacova, Λεύκιου.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Βούλγαρη, Ζυμαράκη, Παπαδοπούλου, Ευσταθίου, Μιχαήλ, Χαραλάμπους  – Αλλαγές: Καϊκη, Χατζηγιάννη.