Απόδραση από την Λευκωσία με Πίττα!

Η ομάδα μας έφυγε με το τρίποντο από το «Μακάρειο» με ένα γκολ του Πίττα στο 51′ .

Αποχώρησαν τραυματίες οι Σκέτι και Βασιλείου.

Στο 20′ είχαμε την πρώτη τελική στο ματς με τον Πίττα να κάνει το τελείωμα από πλάγια μέσα στην περιοχή όμως ήταν άστοχος.

Στο 34′ ο Ντιγκινί έκανε μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μέσκα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα έκανε και το σουτ όμως ήταν πολύ άστοχο.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε πολύ πιο επιθετικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 51′. Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πίττα ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Μερικά λεπτά αργότερα στο 55′ άλλη μια καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Ματέι να κάνει το σουτ όμως απέκρουσε ο Παρασκευά ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πίττας δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα της Δόξας να αποκρούει και πάλι.

Στο 66′ ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Παρασκευά είπε και πάλι “όχι”.

Στο 69′ η Δόξα σκόραρε με τον Κέβιν Ολιβέιρα ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αφού την ώρα που πήρε την μπάλα ο Μέσκα για να δώσει στον Ολιβέιρα ήταν εκτεθειμένος. Η φάση επιβεβαιώθηκε και από το VAR.