Εντός έδρας ήττα

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής με 72-58 στο ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα, με το οποίο άνοιξε στην «Apollon Arena» η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Άντονι Κινγκ με 21 πόντους (8 ριμπάουντ).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους φιλοξενουμένους να κλείνουν την περίοδο με διαφορά ενός πόντου (15-16). Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε με σερί δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στο 14′ κάνοντας το 26-15. Στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά υπέρ των «ερυθροκίτρινων» έφθασε σε διψήφιο αριθμό (26-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις στο σκορ από την ομάδα της Λεμεσού. Στην περίοδο αυτή ο Κεραυνός πέτυχε οκτώ πόντους περισσότερους και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 19 (44-63).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ, όμως ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-72) και πανηγύρισε το 16ο ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-37, 44-63, 58-72