ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Αξιοσημείωτα επιτεύγματα κόντρα στην Αλκή από μια τεράστια μορφή!

Είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωναπου έχει σκοράρει χατ-τρικ σε εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Αλκή την περίοδο 1966/67, παιγνίδι το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 5-0 ενώ μαζί τον Νικόδημο Παπαβασιλείου αποτελούν τους «δήμιους» της Αλκής σε εκτός έδρας αγώνες με 5 γκολ.

Ο λόγος για τον αείμνηστο Δημητράκη Αντωνίου (Πίου-Πίου) ο οποίος συμμετείχε και χρίστηκε σκόρερ στον αγώνα στον οποίο έχουν επιτευχθεί τα περισσότερα γκολ σε ένα αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων εκτός έδρας την περίοδο 1962/63 ότανη ομάδα μας κέρδισε με 6-2 με τέρματα των Δημητράκη Αντωνίου (2), Κωστάκη Βασιλειάδη (2), Πανίκου Πολυβίου και Κώστα Πίγγου!

Ο Δημητράκης Αντωνίου ο οποίος ήταν ένας σπουδαίος επιθετικός και μια τεράστια μορφή της ομάδας μας, σύμβολο των πρώτων «κυανόλευκων» χρόνων,και ο οποίος αποχαιρέτησε τα εγκόσμια τον προηγούμενο μήνα, αγωνίστηκε στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ από το 1957/58 μέχρι το 1968/69, με μια μικρή διακοπή όταν αγωνίστηκε στην ΑΕΚ Αθηνών, καταφέρνοντας να αναδειχθεί 1ος σκόρερ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ τρεις φορές(1961/62 και 1962/63 με 11 τέρματα, και 1964/65 με 9 τέρματα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι Δημητράκης Αντωνίου πέτυχε συνολικά με τη φανέλα του Απόλλωνα 48 γκολ στο θεσμό του πρωταθλήματος, επίτευγμα που τον κατατάσσει στην7η θέση ανάμεσα στους κύπριους σκόρερ του Απόλλωνα όλων των εποχών!