Όχι και η καλύτερη παράδοση σε αγώνες Α΄ φάσης!

Ο Απόλλωνας αντιμετώπισε το ΑΠΟΕΛ συνολικά 123 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 25 φορές, ποσοστό 20%, έχασε 66 φορές ενώ τα υπόλοιπα 32 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα το ΑΠΟΕΛ προηγείται με 218-129.

Εντός έδρας, η ομάδα μας αντιμετώπισε το ΑΠΟΕΛ 58 φορές σε αγώνες της Α’ φάσης. Η ομάδα μας κέρδισε 15 φορές, ποσοστό 26%, έχασε 26 φορές ενώ τα υπόλοιπα 17 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα το ΑΠΟΕΛ προηγείται με 91-68.

Από την περίοδο 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στο ΑΠΟΕΛ σε αγώνες της Α’ φάσης η ομάδα μας μετράει μία μόνο νίκη, 3 ήττες και 1 ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 20%! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 3 γκολ (0,6 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 4 από τα 5 γκολ που έχουμε δεχτεί από το ΑΠΟΕΛ επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο ενώ στα 3 από τα 5 παιγνίδια δεν βρήκαμε το δρόμο προς τα δίκτυα!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στην μια φορά, την περσινή περίοδο, που το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος την νίκη ενώ στην μια φορά που η ομάδα μας προηγήθηκε από το α’ ημίχρονο έχασε στο τέλος, στο 112’ συγκεκριμένα, με 1-2 από γκολ του Χέλιο Πίντο! Στο α’ ημίχρονο, τα 3 από τα 5 τελευταία παιγνίδια μεταξύ των δύο ομάδων έχουν μείνει στο άγονο 0-0!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στο ΑΠΟΕΛ σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης έχει σκοράρει μόνο ο Παπουλής!

Η προϊστορία κόντρα στο ΑΠΟΕΛ σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης από το 2011/12 και μετέπειτα: