ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Από πλευράς στατιστικής κόντρα στην Ομόνοια εκτός έδρας!

Η μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί της Ομόνοιας σημειώθηκε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της περιόδου 2013/14 με σκορ 4-2 με σκόρερς τους Σαγκόι (2), Παπουλή και Γκουγιόν ενώ η μεγαλύτερη μας ήττα από την Ομόνοια σημειώθηκε την περίοδο 1974/75 με 7-0!

Οι ποδοσφαιριστές που είχαν την καλύτερη παράδοση σε εκτός έδρας αγώνες Α’ φάσης κόντρα στην Ομόνοια ήταν οι Άντρος Κωνσταντίνου (φωτογράφος) και Γκαστόν Σαγκόι με 3 γκολ.

Μόνο τρεις ποδοσφαιριστές μας έχουν σκοράρει 2 γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στην Ομόνοια εκτός έδρας και αυτοί είναι οι Δήμος Καβάζης την περίοδο 1966/67, παιγνίδι το οποίο έληξε 2-2, Άντρος Κωνσταντίνου (φωτογράφος) την περίοδο 1967/68, παιγνίδι το οποίο κερδίσαμε με 2-1 και Σαγκόι την περίοδο 2013/14 όταν κερδίσαμε με 4-2.

Το 1ο γκολ που έχει σημειώσει ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα επί της Ομόνοιας εκτός έδρας είναι ο Πανίκος Κρυστάλλης την περίοδο 1960/61 όταν δεχτήκαμε ταπεινωτική ήττα με 6-1. Οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα που σκόραραν σε δύο συνεχόμενες χρονιές εκτός έδρας κόντρα στην Ομόνοια είναι οι Κρισμάρεβιτς και Παπουλής.

Ο τελευταίος γηγενής ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που σκόραρε και στον Α’ και στον Β’ γύρο ήταν ο Νικόδημος Παπαβασιλείου την περίοδο 1997/98!

Το σκορ που έχει παρουσιαστεί πιο πολλές φορές είναι το 0-2!