Επιβλητικός ο Θρύλος!

Ένας Απόλλωνας μυαλωμένος, συγκεντρωμένος και με εξαιρετική τακτική πήρε δικαιότατα τη νίκη κερδίζοντας εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 στην πρεμιέρα και έδειξε ότι μπορεί να επιτύχει τους φετινούς του στόχους. Εντυπωσιακά μπήκε η ομάδα μας στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 με γκολ των Γκίε και Πέδρο ενώ είχε προηγηθεί και δοκάρι από τον Μπεντόγια. Μέχρι το 20’ η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε και την κατοχή ωστόσο σταδιακά η γηπεδούχους ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία μας.

Έτσι η ανάπαυλα μας βρήκε να προηγούμαστε με 2-0.

Στην επανάληψη η ομάδας μας με μυαλωμένη τακτική κρατούσε μακριά από την εστία μας τους ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας, ενώ ήταν αυτή που δημιούργησε ξεκάθαρες ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ με πρωταγωνιστές τους Γκίε και Παπουλή. Με την πάροδο του χρόνου οι ποδοσφαιριστές μας έκλεισαν όλους τους χώρους, έπαιξαν με συγκέντρωση και δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλό ούτε καν να σκεφτεί για κέρδος. Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Ντα Σίλβα που με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα να «αναπαυθεί» στα δίκτυα kai ;ekane to 3-0.