Νίκη και προβάδισμα!(Φωτορεπορτάζ)

Τη νίκη πέτυχε σήμερα (28/3) το βράδυ η καλαθοσφαιρική μας ομάδας επί της ΕΘΑ με 81-68, κάνοντας το 1-0 στις νίκες και παίρνοντας ταυτόχρονα προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά των πλέϊ-οφ στο θεσμό του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι

Με ένα γρήγορο λέι απ από τον Πετγουέι ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με 2-0, με την ΕΘΑ να απαντάει και να σημειώνει οκτώ πόντους και να προηγείται με 8-2. Έπειτα οι “γαλάζιοι” με τρίποντο του Πιττάκα μείωσαν στους τρεις την διαφορά (8-5), ενώ η ΕΘΑ στην συνέχεια πέτυχε άλλους επτά πόντους και έφερε το σκορ στο 15-5. Δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 19-10, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου και να πετυχαίνει πέντε πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, και έτσι μείωσε σε 20-15.

Δυνατά μπήκε και στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ όπου με τέσσερις πόντους από τους Παπάμιχαηλ και Κιούμπερμπατς, πήρε προβάδισμα με 24-15. Ο Άπολμπι μείωσε σε 24-18 με τρίποντο στην συνέχεια, ενώ η ΕΘΑ πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τον Κιούμπερμπατς και έφερε την διαφορά στους δέκα (28-18) στο 13:00 του αγώνα. Ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές στην εξέλιξη του αγώνα και έκανε την ανατροπή με 33-32 στο 17:12. Με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 37-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο πιο καλά, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 45-39 μέχρι το 23:11 του αγώνα. Οι “γαλάζιοι” έφεραν την διαφορά στους οκτώ πόντους στην συνέχεια (52-44) στο 25:07, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τον Κιούμπερμπατς και να μειώνει την διαφορά στους τέσσερις (52-48), δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 58-52.

Με τον καλύτερο τρόπο συνέχισε την παρουσία του το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιανναρά στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 34:30 πέτυχαν δεκατρείς πόντους και δέχθηκαν τρεις, με την διαφορά στο σκορ να οδηγείται στους 71-55. Η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, στα τελευταία στάδια του, χωρίς αποτέλεσμα. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι “γαλάζιοι” πήραν την νίκη με τελικό σκορ 81-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-33, 58-52, 81-68.

Απόλλωνας (Παναγιώτης Γιανναράς) Κυριάκου, Γεωργίου 3, Άπολμπι 29 (6), Μακρέι 12 (1), Μπράσγουελ 8, Πιττάκας 7 (1), Πάπε Φαγέ, Βιράρτη 8 (2), Στρόουμπριτζ 10, Πετγουέι 4.