ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Το πρώτο γκολ και η πρώτη ιστορική μας νίκη κόντρα στην Ομόνοια

Posted on

Το πρώτο ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί της Ομόνοιας σημειώθηκε από τον Κωστάκη Διανέλλο στις 11 Οκτωβρίου, 1959 στην πρεμιέρα της περιόδου 1959/60 στον πρώτο ιστορικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο ΓΣΟ το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 1-0 η οποία ήταν και η πρώτη νίκη της ομάδας μας επί της Ομόνοιας η οποία την περίοδο εκείνη τερμάτισε στην 2η θέση της βαθμολογίας 1 μόλις βαθμό πίσω από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ανόρθωση!

Ο Κωστάκης Διανέλλος αγωνίστηκε με τα χρώματα της ομάδας μας για πέντε συναπτά έτη, από την πρώτη κιόλας παρουσία μας στα σαλόνια της Α’ κατηγορίας, την περίοδο 1957/58 μέχρι και την περίοδο 1961/62.

Με τη φανέλα της ομάδας μας πανηγύρισε 3 γκολ με τα δύο ιδιαίτερα σημαντικά αφού έγραψαν ιστορία ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι και στις τρεις φορές που κατάφερε να σκοράρει ο Απόλλωνας πέτυχε ισάριθμες νίκες!

Χρονολογικά το πρώτο γκολ επιτεύχθηκε στο παλαιό ΓΣΠ την περίοδο 1957/58 κόντρα στο ΑΠΟΕΛ και ήταν το νικητήριο γκολ της ομάδας μας με 2-1 που σηματοδότησε την πρώτη νίκη στην ιστορία μας κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, το δεύτερο ήταν το μοναδικό , όπως προαναφέραμε, γκολ του αγώνα στην νίκη μας κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΟ και το τρίτο σημειώθηκε κόντρα στην Αϋμα στην νίκη μας με 4-0!