ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ήττα στον Στρόβολο

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα, επικρατώντας στην έδρα τους με 86-69 για τη 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. O κορυφαίος καλαθοσφαιριστής του αγώνα ήταν ο Ντεόντρε Μπερνς με 31 πόντους, 2 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και απέκτησε νωρίς προβάδισμα με 7-0 στο 2’, όμως ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 7-7 στο 4’ με τον Χόλτον να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν εκ νέου προβάδισμα στο 5’ με το λεϊ απ του Μόρισον. Στο 6’ ο Απόλλωνας μείωσε σε 11-9, όμως η ομάδα του Στροβόλου πέτυχε 11 σερί πόντους κάνοντας το 22-9. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 34-16. Στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός διατηρούσε τη διαφορά του, και στο 18’ έφτασε στο +17 με σκορ 45-28. Σκορ ημιχρόνου 48-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο οι γηπεδούχοι κρατούσε το προβάδισμα του και τη διαφορά και στο 26’ έφτασαν στο +17’ με τις βολές του Μπερνς για το 55-38, ενώ ο ίδιος ευστόχησε ξανά σε βολές στο 29’ για το 62-42. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 62-44. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός διατηρούσε τη διαφορά των 20 πόντων, ενώ πήρε τη νίκη με σκορ 86-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 48-33, 62-44, 86-69