Φιλική ήττα στο «Γ.Σ.Π» από το ΑΠΟΕΛ (pics)

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η ομάδα μας στο φιλικό κόντρα στο ΑΠΟΕΛ.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ουέλιγκτον με αυτογκόλ έβαλε μπροστά το ΑΠΟΕΛ. Στο 86΄το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Το παιγνίδι ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό και δεν υπήρχε κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες.

Ακόμη και το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ το ΑΠΟΕΛ στο 8΄, ήταν αυτογκόλ του Νασιμέντο με προβολή μετά από παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά του Θεοδώρου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν… υποφερτά καλύτερο από το πρώτο, με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες ευκαιρίες.

Κάποια σουτ του Πίττα πέρασαν έξω, κάποια άλλα των Πίττα και Ζράντι απόκρουσε ο Ουχόζο με το ΑΠΟΕΛ να αδυνατεί για μεγάλα χρονικά διαστήματα να απειλήσει την άμυνα του Απόλλωνα και να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε ένα πεντάλεπτο πριν το τέλος του αγώνα όταν ο Καρώ από κοντά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και έφυγε λίγο έξω.

Στο 86’ μάλιστα, στη δεύτερη τελική του ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη, ο Λουντέμο με ένα «ξερό» σουτ σε εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιγνίδι.

Αρκετές αλλαγές και από τους δύο προπονητές στην επανάληψη, με πολλούς παίχτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Πάντως και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι έχουν πολλά να φτιάξουν ενόψει του πρωταθλήματος που αρχίζει σε μία εβδομάδα.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Καρώ, Βινίσιους, Τσεμπάκ, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Λουντέμο, Σατσιάς, Θεοδώρου, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Σάντος, Ντίας, Κατσαντώνης, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου, Βρόντης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Νασιμέντο, Κατελάρης, Χαμάς, Κυριάκου, Ίλιεφ, Κολ, Ζράντι, Πίττας, Νταμπό.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μαλεκκίδης, Ρομπέρζ, Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ντζουμ, Ψύχας, Ίντζια, Γιάνγκα.