Ντιγκινί και Μπίσεσβαρ έβαψαν «γαλανόλευκο» το ντέρμπι της πόλης

Η ομάδα μας με τα γκολ των Ντιγκινί και Μπίσεσβαρ πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού κόντρα στην ΑΕΛ με 2-1 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Τρείς αγώνες πριν το τέλος, ο Θρύλος είναι στο -3 από την πρωτοπόρο Ομόνοια.

Καλύτερος ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για τέρμα και το πέτυχε από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βοζίνια στο 73’ έκανε λάθος, ο Μπίσεσβαρ έκλεψε την μπάλα και σε κενή εστία έγραψε το 2-0.

Στο 87’ ο Ντανίλο με σουτ μείωσε σε 2-1 και στο 90+1 ο Μαέ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά τον νίκησε ο τεράστιος Γιοβάνοβιτς.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Πάντιτς, Τεϊσέιρα, Νταβόρ (46΄Γεωργίου) Μεντόγιεβιτς (77΄Παπαφώτης) Ριέρα (77Άβντιγιάι) Μαέ, Τόρες (77΄Μπάμπιτς) Αντωνίου (13΄Κυριάκου) Σάντος, Ντανίλο

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Ντένιτς, Χάμπος (56΄Μάρκοβιτς) Ματέι (66΄Μπίσεσβαρ) Φιλιώτης, Ντιγκινί, Νταμπό (66΄Μπένσοπ)

Διαιτητής: Estrada Fernandez Xavier
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
VAR: Pizarro Gomez Valentin
AVAR: Χριστοφή Τιμόθεος