ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ

Εντός έδρας νίκη επί της Ομόνοιας (video)

Απόλλωνας Century 21 αναδείχθηκε νικητής απέναντι στην ΕΑΣ Ομόνοια με σκορ 82-67, σε παιχνίδι που έγινε στη Λεμεσό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η νίκη δεν είχε σημασία για τους «γαλάζιους», καθώς μετά την νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Κεραυνού στη Λευκωσία, ο Απόλλων τερμάτισε στην 5η θέση και έμεινε εκτός play offs. Στην 6η θέση ολοκλήρωσε την φετινή της παρουσία η Ομόνοια.

Κορυφαίος του αγώνα για τους «γαλάζιους» ήταν ο Φίλιππος Τίγκας με 23 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση για τους Φίλιπ Χένρι (26 πόντοι, 1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Μάριο Γεωργίου (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 26-19 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα του και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 44-38. Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην γ’ περίοδο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 63-57, ενώ με το τέλος του αγώνα έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 82-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 44-38, 63-57, 82-67