ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ

Νέα νίκη με Άλλεν MVP

Ο Απόλλωνας Λεμεσού σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League, αφού στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησε της ΕΘΑ με 87-57. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζέφρι Άλλεν με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ μέχρι το τέλος του, όπου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (18-18). Πρωταγωνιστές οι Ραφαήλ Ελευθερίου, Μάριος Γεωργίου και Τζέφρι Άλλεν για τους γηπεδούχους, ενώ για τη ΕΘΑ οι Έντεν Έγουινγκ, Κρις ΜακΝίλ και Τρέβορ Μάνουελ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Χρίστο Εύζωνα να μπαίνει στην «εξίσωση», ο Απόλλωνας ξεκίνησε να χτίζει μία διαφορά μικρή αρχικά (31-26 στο 16’), έφτασε όμως μέχρι τους 11 στο ημίχρονο με ένα επιμέρους σκορ 8-2 (42-31).

Στο τρίτο μέρος, ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλύτερος, αφού ανέβασε τη διαφορά στους 15 στο πρώτο δίλεπτο (46-31). Η ΕΘΑ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ενώ ο Ντόρσεϊ επικρατούσε κάτω από τα καλάθια. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους κυανόλευκους να προηγούνται με 63-44.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με τον Απόλλωνα να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους. Τελικό αποτέλεσμα 87-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 42-31, 63-44, 87-57