Ήττα και εκτός κυπέλλου

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε του Απόλλωνα στη Λεμεσό με 86-77, έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αξίζει να σημειωθεί πως οι «γαλάζιοι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τους Λαρνακείς να κάνουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 16 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν σε μεγάλο βαθμό το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Μέχρι το 6’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 13-11, ενώ με το τέλος της περιόδου ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με 22-19. Στα μισά της β’ περιόδου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διαφορά +13 (36-23), με την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώνει την διαφορά στον ένα πόντο μέχρι το ημίχρονο (42-41)

Έως το 25:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από δεκατρείς πόντους, με το σκορ να είναι στο 55-54, ενώ τέσσερα λεπτά πιο μετά οι «γαλάζιοι» είχαν δημιουργήσει προβάδισμα εννέα πόντων (67-58). Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Παντελή με δύο ελεύθερες βολές και ο Σιζόπουλος με τρίποντο μείωσαν σε 67-63 για την ΑΕΚ.

Μέχρι το 34’ ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 74-70, ενώ στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ μείωσε σε 74-73. Στο επόμενο πεντάλεπτο οι Λαρνακείς κατάφεραν να σημειώσουν πέντε πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, παίρνοντας προβάδισμα με 84-77. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Ογμπέιντε με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 42-41, 67-63, 77-86