ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη και στην καλαθόσφαιρα κόντρα στο ΑΠΟΕΛ

Με νίκη του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΕΛ στην «Apollon Arena» με 72-59, ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική, που ήταν η προτελευταία για την Α’ φάση της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Λίαμ Οράιλι με 11 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη μεγαλύτερη διαφορά να την φτιάχνουν οι γηπεδούχοι που με δύο βολές και ένα καλάθι του Ντούγκλας έφεραν τη διαφορά στο 17-11 λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Κούνα – το οποίο ήταν το δεύτερο συνεχόμενο – μείωσε σε 17-14, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «γαλάζιοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 14′ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-19). Ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στους επτά (32-25) στο 17′, όμως η ομάδα της Λεμεσού με σερί επτά πόντων διπλασίασε τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-25).

Οι «γαλαζοκιτρίνοι» κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά (48-43) στο 27′, όμως ο Απόλλωνας με δύο τρίποντα από τους Ελευθερίου και Τζάξον έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φθάνει σε διψήφιο αριθμών πόντων (54-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας κράτησε τις αποστάσεις και με τελικό σκορ 72-59 πρόσθεσε το 11ο ροζ φύλλο στο λογαριασμό του και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην Α’ φάση, μιας και την 18η αγωνιστική έχει ρεπό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 39-25, 54-44, 72-59