Πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού ο ΘΡΥΛΟΣ!

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Λεμεσού κερδίζοντας την ΕΚΑ ΑΕΛ με 81-75, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Λίαμ Οράιλι με 23 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στον αγώνα με σερί εννέα πόντων (0-9) από ένα καλάθι του Δημακόπουλου και άλλους επτά πόντους από τον Εύζωνα, οι «γαλάζιοι» όμως μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν σε 21-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ ήταν στενό με συνεχώς εναλλαγές στην ομάδα που είχε προβάδισμα, με την ΑΕΛ να κλείνει την περίοδο μπροστά με έναν πόντο (35-36).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια και του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 27′ ο Απόλλωνας είχε διαφορά μόλις δύο πόντων, με τους γαλάζιους να την αυξάνουν και να κλείνουν αυτή την περίοδο προηγούμενοι με 61-55. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν το δέκατο ροζ φύλλο τους στην τρέχουσα σεζόν με τελικό σκορ 81-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19–21, 35–36, 61-55, 81-75