Υπέταξε και την Ομόνοια ο ΘΡΥΛΟΣ!

Νέα νίκη κόντρα σε πρωτοπόρο για την ομάδα μας, αυτή την φορά κόντρα στην Ομόνοια με 2-1.

Ζελάγια και Περέιρα οι σκόρερ της ομάδας μας.

Α΄ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά με διάθεση να πίεση ψηλά την Ομόνοια. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, χωρίς όμως να βρουν ευκαιρίες για γκολ.

Η Ομόνοια ισορρόπησε τον αγώνα, πήρε την κατοχή και προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.Στο 15ο λεπτό η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς στον Ντάρμπισάιαρ. Ο Λουκάς Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στο 27΄ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι μετά το άτσαλο παίξιμο του Λάνγκ στον Ζελάγια. Ο Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση, κέρδισε τον Φαμπιάνο και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 28΄.

Η  Ομόνοια προσπάθησε να πίεση για την ισοφάριση στα επόμενα λεπτά όμως η άμυνα των γηπεδούχων είχε τις απαντήσεις.

Στο 44΄ο Ματ Ντάρμπισάιαρ βγήκε μόνος με τον Μολ, ο Ελβετός έδιωξε την τελευταία στιγμή με τα πόδια.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζελάγια έπιασε την δυνατή κεφαλιά και ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Απόλλωνας κέρδισε 2ο κόρνερ με τον Ζελάγια να απειλεί και πάλι τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας, ο Βραζιλιάνος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Β΄ημίχρονο:

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο Β΄ημίχρονο και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 50΄μετά από σέντρα του Λέζιακς ο Ματ με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Η επόμενη καλή ευκαιρία ήταν στο 75ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Περέιρα βρήκε τον Γιαννιώτα με μακρινή μπαλιά, αυτό διέσχισε το μισό γήπεδο όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Στην επόμενη φάση ο Απόλλωνας πέτυχε το 2-0 και «σκότωσε» τον αγώνα. Ο Πέδρο έκανε την σέντρα, ο Φαμπιάνο πιάνει την μπάλα όμως του γλιστράει από τα χέρια και από κοντά ο Περέιρα έκανε το 2-0.

Στο 84ο λεπτό η Ομόνοια απείλησε με δυνατή κεφαλιά του Μποτεάκ. Ο Μολ απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.

Στο 92 η Ομόνοια μείωσε με τον Ντάρμπισαιαρ σε 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Εντεκάδες:

Απόλλων:Μολ, Νσούε(Αντωνιάδης 46΄), Σελίμοβιτς, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας(Πίττας 82΄), Παπουλής(Περέιρα 35΄), Σάλαϊ

Στον πάγκο: Δημητρίου,Σαμού,Βασιλείου,Αντωνιάδης,Περέιρα,Σαρδινέρο,Πίττας,Γκακμπέ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Βιτόρ, Μποτεάκ, Γκόμεθ, Λέζιακς, Ορτέγα, Λανγκ, Ντάρμπισαϊαρ, Μαυρίας, Τιάγκο

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μανρίκε,Κούσουλος,Κατελάρης,Τζιωνής,Εζρά,Μίκου,Κακουλής