ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Γνωρίζετε ότι …

Το πρώτο  ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί της Ε.Ν.Π εκτός έδρας σημείωσε ο Κωστάκης Βασιλειάδης στις 24 Ιανουαρίου, 1971 στην πρώτη εκτός έδρας μας νίκη με 2-0 (το άλλο γκολ ο Άντρος Κωνσταντίνου)!

Το πρώτο  ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί της Ε.Ν.Π εκτός έδρας στο νέο κοινοτικό στάδιο Παραλιμνίου σημειώθηκε από τον Άγγελο Τσολάκη στις 13 Δεκεμβρίου 1997 στην νίκη μας με 1-0!

Ο πρώτος λεγεωνάριος που σκόραρε επί της ΕΝΠ εκτός έδρας ήταν ο Τεντ Στόρτει την περίοδο 1982-83 στην νίκη μας με 2-1 με το άλλο γκολ να επιτυγχάνεται από τον αείμνηστο Γιαννάκη Ιωάννου!

Μόνο ένας  γηγενής ποδοσφαιριστής μας έχει σκοράρει δύο γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στην Ε.Ν.Π και αυτός είναι ο Αντρέας Εφραίμ την περίοδο 1984-85 σε ένα αγώνα που έληξε με νίκη της ομάδας μας με 4-2.