ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Ένας μεροληπτικός διαιτητής, μια άχαστη ευκαιρία, το παρθενικό γκολ ενός νεαρού Πάφιου και το χαρακίρι με ΑΕΚ πριν 22 χρόνια!(video)

Περίοδος 1996/97 και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει στο ΓΣΖ την ΑΕΚ.

Ο αγώνας είναι αμφίρροπος και συναρπαστικός από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό όμως 4 γεγονότα θα μείνουν χαραγμένα στις μνήμες των κυανόλευκων οπαδών μας την μέρα εκείνη.

Πρώτον, ο τουρκοκύπριος διαιτητής Αλί Αχμέτ ο οποίος με τα φάλτσα σφυρίγματα του εναντίον της ομάδας μας καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα αφού αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Γιώργο Ιωσηφίδη από το 25’ και προσθέτει αδικαιολόγητα 4 λεπτά καθυστερήσεων.

Δεύτερον, το παρθενικό γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα του 21χρονου τότε ποδοσφαιριστή μας Φίλιππου Φιλίππου με ωραία κεφαλιά, τρίτον, η απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Πάμπου Πίττα που αφού ντριπλάρει, σε μοναδικό τετ-α-τετ τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, στέλλει σε ανυπεράσπιστη εστία την μπάλα άουτ στο 88’ ενώ το σκορ είναι 3-1 υπέρ της ομάδας μας και τέταρτο, η αυτοκτονία της ομάδας μας που αφού προηγείται με 3-1 μέχρι το 90’ δέχεται 2 γκολ στις καθυστερήσεις και πετά ανέλπιστα 2 ολόκληρους βαθμούς στον κάλαθο των αχρήστων!