Ο Απόλλωνας κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1993

Ο Απόλλωνας υποδέχεται απόψε στο Γ.Σ.Π την πολυδιαφημισμένη ομάδα της Μαρσέιγ για τη δεύτερη αγωνιστική του 8ου Ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ 2018-2019.

Οι δύο ομάδες προέρχονται από ήττα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης κόντρα σε Λάτσιο και Άιντραχτ αντίστοιχα.

Προϊστορία

Απόψε είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στις Ευρωπαϊκές Διοργανώσεις, ωστόσο στο παρελθόν έχουν αναμετρηθεί με ομάδες από την ίδια χώρα.

Συγκεκριμένα, ο Απόλλωνας αντιμετώπισε στο παρελθόν δύο γαλλικές ομάδες παραμένοντας αήττητος εντός έδρας.

Η πρώτη φορά ήταν το 2013 με αντίπαλο τη Νίς την οποία κέρδισε με 2-0 στα playoffs του UEFA Europa League.

Μια νίκη η οποία αποδείχθηκε καθοριστική για την πρόκρισή τους στους ομίλους της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Το 2017 ο Απόλλωνας εξήλθε ισόπαλος 1-1 κόντρα στη Λυών στη φάση των ομίλων της ίδιας διοργάνωσης.

Από την άλλη, η Μαρσέιγ, κλήθηκε να αντιμετωπίσει κυπριακή ομάδα σε μία μόλις περίπτωση την ΑΕΛ.

Την αγωνιστική περίοδο 2012-2013, για την φάση των ομίλων του UEFA Europa League ηττήθηκε από την συμπολίτιδα ομάδα με 3-0 στο ΓΣΠ στη μοναδική επίσκεψή της επί Κυπριακού εδάφους.

Πορεία και συμμετοχές στους ομίλους

Ο Απόλλωνας έφτασε στους ομίλους της διοργάνωσης αποκλείοντας κατά σειρά τις Στούμπρας, Ζελέζνιτσαρ, Δυναμό Μπρεστ και Βασιλεία.

Είναι η τέταρτη φορά που έφτασε στη φάση των ομίλων του UEFA Europa League, κάτι το οποίο αποτελεί ρεκόρ για κυπριακή ομάδα.

Σε 19 αγώνες ομίλων η ομάδα της Λεμεσού έχει απολογισμό δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δεκατρείς ήττες έχοντας σερί δώδεκα αγώνες χωρίς νίκη.

Αν δεν καταφέρει να κερδίσει ούτε τη Μαρσέιγ τότε θα ισοφαρίσει το αρνητικό ρεκόρ του Παναθηναϊκού που μετρά 13 αγώνες χωρίς νίκη.

Από την άλλη ωστόσο, έχει μόλις μία ήττα σε εντός έδρας αγώνες στις τελευταίες 14 αναμετρήσεις.

Η Μαρσέιγ αγωνίζεται κι αυτή για τέταρτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του UEFA Europa League.

Βρέθηκε εδώ μέσω της τέταρτης θέσης του Γαλλικού πρωταθλήματος που οδηγεί απευθείας στους ομίλους.

Είναι η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης αφού τον περασμένο Μάιο ηττήθηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-0 στον τελικό που διεξήχθη στη Λυών.

Επίσης, έχει φτάσει στον τελικό ακόμη δύο φορές, όταν ονομαζόταν UEFA Cup, τις περιόδους 1998/99 και 2003/04.

Μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή της επιτυχία είναι η κατάκτηση του Champions Leagueτο 1993 κερδίζοντας στον τελικό της 26 Μαΐου στο Ολυμπιακό στάδιο του Μονάχου, την Μίλαν με σκορ 1-0 (Boli 43’).

Στις τελευταίες 10 αναμετρήσεις της εκτός έδρας έχει καταφέρει να πάρει μόλις μία νίκη.

Η τελευταία της νίκη στη φάση των ομίλων ήταν  τον Δεκέμβριο του 2015 όταν κέρδισε την Σλόβαν Λίμπερετς.

Οι προπονητές

Ο Σωφρόνης Αυγουστή ανέλαβε τον Δεκέμβριο του 2016 καταφέρνοντας να κερδίσει το 2ο συνεχόμενο κύπελλο και να προκριθεί για 2η διαδοχική περίοδο στους ομίλους του UEFA Europa League.

Ο Ρούντι Γκαρσία ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Μαρσέιγ λίγο νωρίτερα, τον Οκτώβριο του 2016 με μεγαλύτερή του επιτυχία την πρόκριση στον τελικό του UEFA Europa League την περασμένη περίοδο.