ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Γνωρίζετε ότι με Εθνικό Άχνας εκτός έδρας!

axna-apollon3

Η μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί του Εθνικού Άχνας σημειώθηκε την περίοδο 1989/90 με σκορ 6-0 με σκόρερς τους Πτακ(2), Τσολάκη (2), Γιώργο Ιωσηφίδη και Αντώνη Ηλία (Αντρελλή).

Τα περισσότερα γκολ που έχουν επιτευχθεί σε ένα αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στο Δασάκι ήταν την περίοδο 1998/99 στην μεγαλύτερη ήττα μας με 6-1!

Το 1ο γκολ του Απόλλωνα επί του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας σημείωσε ο Σταύρος Στυλιανού στις 18 Μαρτίου, 1984 στην πρώτη μας νίκη επί του Εθνικού με 3-1.

Ο πρώτος λεγεωνάριος που σκόραρε κόντρα στον Εθνικό Άχνας ήταν ο Τεοντόρ Μπαρζόφ την περίοδο 1986/87 στην νίκη μας με 2-0.

Το σκορ που έχει παρουσιαστεί πιο πολλές φορές εκτός έδρας είναι το 2-0 όπου έκανε την εμφάνιση του 4 φορές!