ΘΡΥΛΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Σαν σήμερα πριν 24 χρόνια στην Κυπερούντα έστω και με κόκκινη του αρχηγού μια σημαντική νίκη!(video)

Σαν σήμερα, (16/2) πριν ακριβώς 24 χρόνια, ο Απόλλωνας εκστρατεύει στην Κυπερούντα για να αντιμετωπίσει στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της περιόδου 1993/94 την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς.

Ο Απόλλωνας μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από τον Ολυμπιακό με 1-0 είχε πετύχει 4 νίκες σε 4 αγώνες σκοράροντας 18 γκολ (!) και ακολουθούσε κατά πόδας την Ανόρθωση που βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας με 3 βαθμούς διαφορά.

Η ομάδα μας, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σλάτζιαν Τσέποβιτς αλλά η ΑΠΕΠ ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι στην εκπνοή του ημιχρόνου, χρονικό σημείο στο οποίο αποβλήθηκε και ο αρχηγός της ομάδας μας Γιαννάκης Γιαγκουδάκης με κόκκινη κάρτα γιατί απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι ενώ αυτή κατευθυνόταν προς τα δίκτυα.

Στο Β’ ημίχρονο, έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα, με 3 ωραία γκολ-κεφαλιές των Σπόλιαριτς, Τσέποβιτς και Δημήτρη Ιωάννου ανεβάσαμε το δείκτη του σκορ σε 1-4 προτού η ΑΠΕΠ διαμορφώσει το τελικό 4-2.