ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Η προϊστορία κόντρα στην Ανόρθωση

Συνολικά, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ανόρθωση 128 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 38 φορές, ποσοστό 29%, έχασε 54 φορές ενώ τα υπόλοιπα 36 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η Ανόρθωση προηγείται με 189-162.

Εντός έδρας, η ομάδα μας αντιμετώπισε την Ανόρθωση 59 φορές σε αγώνες Α’ φάσης. Η ομάδα μας κέρδισε 28 φορές, ποσοστό 47%, έχασε 15 φορές ενώ τα υπόλοιπα 16 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα ο Απόλλωνας προηγείται με 105-72.

Από το 2012/13 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα την Ανόρθωση ο Απόλλωνας μετράει 3 νίκες (μια στα χαρτιά),μια ήττα και μια ισοπαλία με ποσοστό επιτυχίας 60%. Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 7 γκολ (3 στα χαρτιά) δηλ. μέσο όρο 1,4 γκολ ανά παιγνίδι και έχει δεχτεί 4 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές δηλ. ποσοστό 40%.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 3 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος μια νίκη και 2 φορές εξήλθε ισόπαλος ενώ στις μια φορά που η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ από το Α’ ημίχρονο έχασε στο τέλος και τον αγώνα.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Ανόρθωση μετέπειτα σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης έχει σκοράρει μόνο οΠαπουλής2 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στην Ανόρθωση από το 2012/13 και μετέπειτα σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης: