ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Από πλευράς στατιστικής κόντρα στον Ερμήεκτός έδρας!

Η ομάδα μας σημείωσε την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της επί του Ερμήσε εκτός έδρας αγώνες την περίοδο 2001/02 με 7-0. Τα γκολ τότε σημείωσαν οι Σιενγκέλια (2), Παπακυριακού (2), Σπόλιαριτς, Ζουμπάρεφ και Φιλίππου τα οποία είναι και τα περισσότερα γκολ που έχουν επιτευχθεί σε ένα αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων σε εκτόςέδρας αγώνα.

Ο ποδοσφαιριστής μας που σκόραρε τα περισσότερα γκολ εκτός έδρας απέναντι στον Ερμή ήταν ο Χιούγκο Λόπεθ στον αγώνα των play-offsτης περιόδου 2013/14 όντας και ο μοναδικός ποδοσφαιριστής μας που πέτυχε χατ-τρικ κατά του Ερμή.

Ο Κάκος Παπακυριακού με 2 γκολ είναι ο γηγενής ποδοσφαιριστής μας με τα περισσότερα γκολ κόντρα στον Ερμή εκτός έδρας.

Το 1ο ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί του Ερμή εκτός έδρας σημείωσε ο Αντρέας Κισσονέργης στις 6 Νοεμβρίου, 1983 σε ένα επεισοδιακό αγώνα στον οποίο η ομάδα μας υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ισοπαλία 1-1.

Το 50ο γκολ του Απόλλωνα επί του Ερμή σημείωσε ο Φώτης Παπουλής στις 10 Μαίου, 2014 στην νίκη μας με 5-1 στο Τσίρειο.

Ο πρώτος λεγεωνάριος που σκόραρε κατά του Ερμή ήταν ο Τεοντόρ Μπαρζώφ την περίοδο 1986/87 σε ένα αγώνα που έληξε 1-1.

Ο τελευταίος γηγενής ποδοσφαιριστής μας που σκόραρε εκτός έδρας κόντρα στον Ερμή είναι ο Κάκος Παπακυριακού την περίοδο 2001/02 στην νίκη μας με 7-0!