Εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ!

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε για να πάρει τη νίκη εντός έδρας κόντρα στην ανώτερη ΑΕΚ και δέχθηκε την ήττα με 79-70!

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Λεμεσό, με το σκορ στο 3’ να είναι στο 6-6. Έπειτα ο Γκίμπσον με τρεις πόντους έδωσε προβάδισμα για την ΑΕΚ για να απαντήσουν οι Τέρμαν και Μαντοβάνης και να φέρουν το σκορ στο 10-9 για τον Απόλλωνα. Μέχρι το 7’ το σκορ ήταν στο 16-15 για την ΑΕΚ, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι «γαλάζιοι» είχαν πάρει προβάδισμα με 19-18. Έως το φινάλε της περιόδου οι Λαρνακείς σημείωσαν έξι ακόμα πόντους (από δύο οι Σιζόπουλος, Παλάλας και Γκίμπσον) παίρνοντας προβάδισμα με 24-19.

Μέχρι το 11’ η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τον Σιζόπουλο, ενώ δέχθηκε δύο από τον Τέρμαν, με την διαφορά στο σκορ να ανεβαίνει στους επτά (28-21). Έπειτα ο Απόλλωνας μείωσε με τέσσερις πόντους του Φίλερ (28-25), ωστόσο το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη αντέδρασε και σημείωσε επτά πόντους (τρεις ο Γκίμπσον, από δύο οι Τάσιτς-Σέρσι), με το σκορ να πηγαίνει στο 35-25. Η διαφορά των δέκα πόντων διατηρήθηκε και στην συνέχεια, όπου το σκορ ήταν στο 41-31 στο 7’, με την ΑΕΚ να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με τον Τάσιτς πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Με τέσσερις πόντους του Σέρσι ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (47-31) ενώ στο 22’ το σκορ πήγε στο 49-33. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και σημείωσε εννέα σερί πόντους (πέντε ο Φίλερ, από δύο οι Ολισεμέκα-Τέρμαν),μειώνοντας σε 49-42 μέχρι το 35:30. Η ΑΕΚ έφερε στο επόμενο λεπτό την διαφορά ξανά στους εννέα (54-45), με τους «γαλάζιους» να σημειώνουν τέσσερις ακόμα πόντους, στην πορεία, με τους Μαντοβάνη και Φίλερ και να μειώνουν στους πέντε την διαφορά (54-49). Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 62-56.

Έως το 31’ ο Απόλλωνας μείωσε σε 62-58 μετά από λέι απ του Ολισεμέκα, με τους Λαρνακείς να απαντούν με οκτώ σερί πόντους (από τρεις οι Πέτροβιτς-Τάσιτς, δύο ο Σέρσι) και να κάνουν το 70-58. Έπειτα οι γηπεδούχοι πέτυχαν έξι πόντους με τους Παντούρη, Μπλάκμον και Φίλερ, μειώνοντας στους έξι την διαφορά στους έξι (70-64) στο 35:30. Δύο λεπτά αργότερα, η το σκορ ήταν στο 74-70, με την ΑΕΚ να σημειώνει πέντε πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (τρίποντο ο Σιζόπουλος, δύο ο Ντουρέν) και να παίρνει την πολύ σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 31-43, 56-62, 70-79

Η ομάδα μας (Λούκας Αντωνίου): Φίλερ 19 (2), Τέρμαν 8, Αγγόνας, Παντούρης 7 (1), Μαντοβάνης 7 (1), Μπλάκμον 18 (3), Ολισεμένκα 8, Ηλιάδης, Μακρυγιάννης, Τομπάζος 3 (1).