ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Με σύμμαχο και την προϊστορία !

Συνολικά, ο Απόλλωνας, αντιμετώπισε τoν Εθνικό Άχνας 65 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 41 φορές, ποσοστό 63%, έχασε 13 φορές ενώ τα υπόλοιπα 11 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα ο Απόλλωνας προηγείται με 133-66.

Συνολικά στην ιστορία μας έχουμε συναντηθεί σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης κόντρα στον Εθνικό Άχνας 30 φορές και μετράμε 22 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες με ποσοστό επιτυχίας 73%. Στα 30 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 76 γκολ δηλ. μέσο όρο 2,5 γκολ ανά παιγνίδι και έχει δεχτεί 25 γκολ ενώ έχουμε κρατήσει ανέπαφη την εστία μας 12 φορές δηλ. ποσοστό 40%.

Από το 2012/13 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στον Εθνικό Άχνας ο Απόλλωνας μετράει τέσσερεις νίκες, και μια ήττα με ποσοστό επιτυχίας 80%. Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 13 γκολ δηλ. μέσο όρο 2,6 γκολ ανά παιγνίδι και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές δηλ. ποσοστό 40%.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις δύο φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος την νίκη ισάριθμες φορές ενώ στις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το Α’ ημίχρονο, την περίοδο 2013/14, δέχτηκε οδυνηρή ήττα στην 20η αγωνιστική με 1-0 χάνοντας την ευκαιρία να συγκατοικήσει στην κορυφή με την ΑΕΛ ενώ την περσινή περίοδο κατάφερε να ανατρέψει το 0-2 σε 3-2 με 2 γκολ στις καθυστερήσεις!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στον Εθνικό Άχνας σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης έχουν σκοράρει οι Παπουλής 3 γκολ και ο Ντα Σίλβα 1 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στον Εθνικό Άχνας από το 2012/13και μετέπειτα σε εντός έδρας αγώνεςΑ’ φάσης: