ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Συντριπτική η παράδοση υπέρ μας!

Συνολικά, ο Απόλλωνας, αντιμετώπισε την Δόξα 30 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 18 φορές, ποσοστό 60%, έχασε 3 φορές, (η μια στα χαρτιά), ενώ τα υπόλοιπα 9 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα ο Απόλλωνας προηγείται με 57-25.

Συνολικά στην ιστορία μας έχουμε συναντηθεί σε εντός έδρας αγώνες κόντρα στην Δόξα 13 φορές και μετράμε 10 νίκες, 2 ισοπαλίες και μια ήττα, (στην αίθουσα της δικαστικής), με ποσοστό επιτυχίας 77%. Στα 13 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 30 γκολ δηλ. μέσο όρο 2,3 γκολ ανά παιγνίδι και έχει δεχτεί 12 γκολ, (τα 3 από την μηδενισμό του αγώνα της περιόδου 2008/09), ενώ έχουμε κρατήσει ανέπαφη την εστία μας 5 φορές δηλ. ποσοστό 38%. Στις τελευταίες 7 συναντήσεις μας έχουμε δεχτεί 3 μόνο γκολ!

Από την περίοδο 2012/13 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Δόξα η ομάδα μας μετράει ισάριθμες νίκες! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 10 γκολ (2 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 3 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του δύο φορές δηλ. ποσοστό 40%.

Στα 5 αυτά παιγνίδια της A΄ φάσης, στις τρεις φορές στις οποίες ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο κέρδισε και στις τρεις ενώ στις υπόλοιπες 2 φορές τα παιγνίδια του α’ ημιχρόνου έληξαν ισόπαλα 0-0!

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Δόξα εντός έδρας έχουν σκοράρει οι Παπουλής 2 γκολ και Σαρδινέρο 1 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στον Δόξα από το 2012/13 και μετέπειτα σε εντός έδρας αγώνες Α’ φάσης: