ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ

Από στατιστικής πλευράς κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας!

Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας επί του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκε στις 24 Φεβρουαρίου, 1968 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της περιόδου 1967/68 με τον Άντρο Κωνσταντίνου (φωτογράφο) να μεγαλουργεί κατατροπώνοντας το ΑΠΟΕΛ με 4 γκολ στην απίστευτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας με 6-2, με τους Ανδρέα Γεωργίου (Καντηλανάφτη) και Κωστάκη Βασιλειάδη να πετυχαίνουν τα άλλα 2 γκολ.

Ο ποδοσφαιριστής που είχε την καλύτερη παράδοση σε εκτός έδρας αγώνες κόντρα στο ΑΠΟΕΛ ήταν, ποιος άλλος, ο Άντρος Κωνσταντίνου (φωτογράφος) με 6 γκολ ενώ ο μοναδικός ποδοσφαιριστής μας ο οποίος έχει σημειώσει χατ-τρικ κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας είναι ο Κωστάκης Βασιλειάδης την περίοδο 1968/69.

Ο μοναδικός ποδοσφαιριστές μας ο οποίος έχει σκοράρει 2 γκολ σε ένα αγώνα είναι ο Μίνως Κακουλής την περίοδο 1971/72, παιγνίδι το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 2-0.

Τα περισσότερα γκολ σε ένα αγώνα κόντρα στο ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας σημειώθηκαν την περίοδο 1968/69 με την ομάδα μας να χάνει με 6-5!

Το σκορ που έχει εμφανιστεί πιο πολλές φορές εκτός έδρας κόντρα στο ΑΠΟΕΛ είναι το 1-0 όπου έκανε την εμφάνιση του 10 φορές.

Το 1ο ιστορικό γκολ του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας σημείωσε ο Γιαννάκης Περεντός στις 27 Απριλίου, 1958 στην πρώτη μας νίκη με 2-1.