Άλλη μια ήττα!

Την ήττα και πάλι γνώρισε η ομάδα μας κόντρα στην ΕΘΑ εκτός έδρας με 90-71. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα μας αγωνίζεται χωρίς ξένους στο πρωτάθλημα, ενώ δίνεται η ευκαιρία σε νεαρά παιδιά της Εφηβικής μας ομάδας να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Τη νίκη με 90-71 πήρε η ΕΘΑ κόντρα στον Απόλλωνα, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας. Σε μεγάλα διαστήματα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την ΕΘΑ να ανεβάζει στροφές και να κυριαρχεί στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας στο τέλος την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπάντεν Τζάξεν με 29 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Ηρακλής Πιττάκας με 29 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Καλό ξεκίνημα έκανε ο Απόλλωνας στο παιχνίδι, όπου μετά από δύο λεπτά προηγήθηκε με 7-2. Στο επόμενο τρίλεπτο είδαμε πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 11-5, ενώ η ΕΘΑ απάντησε μέχρι το 7:30 με ένα σερί επτά πόντων (πέντε ο Τζάξεν, δύο ο Κωνσταντίνου) παίρνοντας προβάδισμα με 12-11. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ωστόσο ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα με 19-16.

Από πέντε πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου με το σκορ να φθάνει στο 24-21 υπέρ του Απόλλωνα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους, μέχρι το 13′, και πήραν προβάδισμα με 27-24. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 15:30 (31-31), ενώ στην εξέλιξη της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με το σκορ να οδηγείται στο 40-38 υπέρ της ΕΘΑ.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η ΕΘΑ στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, όπου κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων μέχρι το 22:30 με το σκορ να είναι στο 47-41. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, μειώνοντας στον πόντο μέχρι το 35:40 (55-54), ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 59-58. Μέχρι το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ ήταν ξανά μπροστά στο σκορ, με 67-64.

Με τέσσερις πόντους από τους Τζάξεν και Γουόλκερ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ, που προηγήθηκε με 71-64. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απαντήσει, σημειώνοντας μία ελεύθερη βολή με τον Γεωργίου στο 35′ για να έρθει η ΕΘΑ και με πέντε ακόμα πόντους (τέσσερις ο Τζάξεκν, ένα ο Μπαρνς) να δημιουργεί διαφορά έντεκα πόντων (76-65) στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι απλώς να διατηρήσουν την διαφορά στο σκορ, αλλά και να την αυξήσουν, και με το τέλος του αγώνα πήραν την νίκη με τελικό σκορ 90-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 40-38, 67-64, 90-71

ΕΘΑ (Κώστας Εγγλέζος): Γουόλκερ 23 (3), Τζάξεν 29 (2), Παπάμιχαηλ, Παναγιώτου 9, Μπαρνς 15 (1), Λοϊζίδης, Πουλλίτας, Κωνσταντίνου 11 (1), Πηλαβάς 3 (1).

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου): Κορωνίδης 14 (4), Πάπε 13, Γρίβας 3, Πιττάκας 29 (5), Γεωργίου 5, Καμένος, Παναγίδης 2, Χριστοφίδης 2, Σωφρονίου 3 (1).