ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Παράδοση που μας ευνοεί!(video)

Συνολικά η ομάδα μας αντιμετώπισε την Νέα Σαλαμίνα 109 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 46 φορές, έχασε 31 φορές ενώ τα υπόλοιπα 32 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 181-134.

Στη Λεμεσό η ομάδα μας αντιμετώπισε τη Νέα Σαλαμίνα 52 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 28 φορές, έχασε 9 φορές ενώ τα υπόλοιπα 15 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 109-61.

Από το 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα η ομάδα μας μετράει 4 νίκες και 1 ήττα με ποσοστό επιτυχίας 80%! Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 15 γκολ (3 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του δύο φορές δηλ. ποσοστό 40%. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 10 από τα 15 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο β’ ημίχρονο!

Η Νέα Σαλαμίνα έχει περίπου 3 χρόνια να πανηγυρίσει γκολ στο Τσίρειο στάδιο κόντρα στην ομάδα μας, συγκεκριμένα από τις 7 Δεκεμβρίου, 2013 όταν στο 75’ ο Ντιέγκο Λεόν σημείωσε με εκτέλεση φάουλ το 0-2 στην ήττα μας με 2-1!

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 3 φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος ισάριθμες φορές ενώ στις 2 φορές που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στην μια φορά καταφέραμε να το ανατρέψουμε ενώ στην άλλη δεχθήκαμε οδυνηρή ήττα με 2-1.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα έχουν σκοράρει οι Παπουλής, Μάριος Στυλιανού, Γκιέ από 1 γκολ.