ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Με σύμμαχο και την προϊστορία !

Από το 2011/12 και μετέπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στον Εθνικό Άχνας ο Θρύλος μετράει τέσσερεις νίκες, και μια ήττα με ποσοστό επιτυχίας 80%. Στα 5 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 12 γκολ δηλ. μέσο όρο 2,4 γκολ ανά παιγνίδι και έχει δεχτεί 3 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 3 φορές δηλ. ποσοστό 60%.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις τρεις φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε στο τέλος την νίκη ισάριθμες φορές ενώ στην μια φορά που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το α’ ημίχρονο, την περίοδο 2013/14, δέχτηκε οδυνηρή ήττα στην 20η αγωνιστική με 1-0 χάνοντας την ευκαιρία να συγκατοικήσει στην κορυφή με την ΑΕΛ. Αξίζει να αναφερθεί ότι αυτή ήταν και η μοναδική φορά τα τελευταία 16 χρόνια που ο Απόλλωνας έμεινε άσφαιρος σε εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Εθνικό Άχνας.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνας κόντρα στον Εθνικό Άχνας εντός έδρας έχουν σκοράρει ο Παπουλής με 3 γκολ και ο Γκίε-Γκίε με 1 γκολ.

Η προϊστορία κόντρα στον Εθνικό Άχνας από το 2011/12 και μετέπειτα σε εντός έδρας αγώνες: