ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ

Όπως τα τελευταία δύο χρόνια!(video)

Ο Απόλλωνας αντιμετώπισε συνολικά, σε εντός και εκτός έδρας αναμετρήσεις, τον Ερμή 24 φορές. Η ομάδα μας κέρδισε 16 φορές, ποσοστό 67%, εξήλθε ισόπαλος 7 φορές ενώ έχασε μόνο μια φορά την περίοδο 2014/15 στη φάση των play-offs. Στα τέρματα o Απόλλωνας προηγείται με 62-17.

Εκτός έδρας, συνολικά η ομάδα μας αντιμετώπισε τον Ερμή 10 φορές σε αγώνες της Α’ φάσης. Η ομάδα μας κέρδισε 6 φορές, ποσοστό 60%, δεν έχει χάσει ποτέ ενώ τα υπόλοιπα τέσσερα παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Στα τέρματα η ομάδα μας προηγείται με 21-7.

Από την περίοδο 2009/10 και μετέπειτα και σε σύνολο 6 αγώνων κόντρα στον Ερμή η ομάδα μας μετράει τέσσερεις νίκες, και 2 ισοπαλίες με ποσοστό επιτυχίας 67%. Στα 6 αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 11 γκολ (1,8 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 5 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 2 φορές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 6 από τα 11 γκολ της ομάδας μας επιτεύχθηκαν στο α’ ημίχρονο ενώ μόνο 2 γκολ του Ερμή επετεύχθησαν στο α’ ημίχρονο!

Στα 6 αυτά παιγνίδια στην τέσσερεις φορές που ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το α’ ημίχρονο πανηγύρισε ισάριθμες φορές τη νίκη ενώ τα υπόλοιπα 2 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα στο α’ ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί ότι από την περίοδο 2009/10 και μετέπειτα ο Ερμής έχει σκοράρει κατά τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου κόντρα στην ομάδα μας μόνο δύο φορές την περίοδο 2010/11 και 2015/16 ενώ η ομάδα μια μόνο φορά έμεινε άσφαιρος την περίοδο 2013/14.

Από το υφιστάμενο έμψυχο υλικό του Απόλλωνα κόντρα στον Ερμή έχουν σκοράρει οι Μαγκλίτσα και Ντα Σίλβα!

Η προϊστορία κόντρα στον Ερμή σε εκτός έδρας αγώνες από το 2009/10 και μετέπειτα: